tirelire de collection

5 porad dotyczących inwestowania w kolekcjonerskie skarbonki

Skarbonki mogą wydawać się dziecinnie proste, ale te ponadczasowe pojemniki na monety spodobają się osobom w każdym wieku. Ponieważ wiele skarbonek stało się przedmiotami kolekcjonerskimi, mogą one świetnie pomóc w rozpoczęciu tworzenia kolekcji wartej inwestycji

„To trochę jak zaręczyny. To ekscytująca rzecz: poczujesz to” – mówi Terry Kovel z Kovels.com i autor artykułów na temat antyków i przedmiotów kolekcjonerskich. „Jeśli nic nie czujesz, nie zbieraj skarbonek. »

Jeśli coś czujesz, daj się ponieść emocjom dzięki tym pięciu wskazówkom, gdy zdecydujesz się zainwestować w skarbonkę.

Przed zakupem wykonaj badania. Nie wiesz zbyt wiele o skarbonkach? James Massey, wydawca WhatSellsBest.com, amerykańskiego serwisu monitorującego aukcje na całym świecie, zaleca wyszukiwanie aukcji w Internecie i sortowanie wyników według najwyższej ceny. Pomoże Ci to poznać najlepiej sprzedające się skarbonki i producentów, ale także to, które z nich zapewnią Ci wartość dla Twoich pieniędzy jako inwestycję.

Będziesz także chciał wybrać, jaki rodzaj skarbonek Cię interesuje. Skarbonki są dostępne we wszystkich rozmiarach i są wykonane z szerokiej gamy materiałów. Istnieją również skarbonki mechaniczne, które mają ruch towarzyszący wrzucanej monecie.

Książki takie jak „Przewodnik po cenach antyków i przedmiotów kolekcjonerskich Kovels na rok 2014” mogą być doskonałym źródłem informacji o kupnie i sprzedaży skarbonek jako inwestycji, podobnie jak przyłączenie się do organizacji takiej jak amerykański klub „Still Bank Collectors”, który organizuje coroczną konwencję obejmującą kupno i sprzedaż skarbonek wśród swoich członków.

tirelire a collectionner

„Stałe” skarbonki a skarbonki mechaniczne

Osoby zainteresowane mechanicznymi skarbonkami mogą zajrzeć do kolekcji Mechanical Bank Collectors of America. Aby dowiedzieć się, czego rzeczoznawcy szukają w przypadku mechanicznych skarbonek, Massey sugeruje odwiedzenie strony internetowej „Antiques Roadshow” i obejrzenie filmów na temat wycenionych skarbonek.

Jeśli szukasz typowych „stacjonarnych” skarbonek, wiedz, że skarbonki żeliwne produkowane pomiędzy latami 70. XIX w. a początkami lat 30. XX wieku uważane są za najcenniejsze z punktu widzenia inwestycyjnego.

„Pierwsze skarbonki zostały stworzone przez odlewnie sprzętu komputerowego, a niektóre z nich zbankrutowały na przełomie wieków” – mówi Doug Riat, prezes klubu Still Bank Collectors. „Kilka żeliwnych skarbonek zostało wyprodukowanych przez kilka odlewni, które w czasie Wielkiego Kryzysu próbowały rozszerzyć swoją działalność od produkcji skarbonek i zabawek, ale w połowie lat trzydziestych XX wieku produkcja żeliwnych skarbonek została całkowicie zaprzestana. »

Wszystkie skarbonki wyprodukowane po tym okresie nazywane są skarbonkami „nowoczesnymi” lub „reprodukcyjnymi”. »

Określ swój budżet. Podobnie jak w przypadku większości zajęć, im więcej wysiłku włożysz w zbieranie skarbonek, tym więcej zarobisz. „Bez względu na rodzaj kolekcji, radzę kupować to, na co cię stać” – mówi Kovel. „Na dłuższą metę, gdy będziesz go sprzedawać, im będzie droższy, tym lepszy zwrot z inwestycji uzyskasz. »

Jeśli nie masz dużo do wydania, nie martw się. Czas często działa na Twoją korzyść, jeśli gromadzisz fundusze na cele inwestycyjne, o ile masz cierpliwość, aby czekać.

„Ceny skarbonek stacjonarnych, zwłaszcza skarbonek w bardzo dobrym stanie, są dziś kilkukrotnie wyższe niż 20 czy 30 lat temu” – mówi Riat. „Piękna skarbonka, która mogła kosztować od 30 do 50 euro 30 lat temu może dziś kosztować od 200 do 300 euro. »

Wiedz, gdzie szukać. Dziesiątki lat temu kolekcjonerskie skarbonki były stosunkowo łatwe do zdobycia. Dziś zadanie jest trudniejsze.

 „Nadal można znaleźć skarbonki, ale nie w takich ilościach jak wcześniej, ponieważ wiele z nich jest już w kolekcji” – mówi Riat. Nie oznacza to, że nie można dokonać wielkich odkryć, być może nawet w piwnicy dziadków.

Riat zaleca szukanie domów aukcyjnych specjalizujących się w zabawkach i skarbonkach, natomiast Massey zaleca sprzedaż nieruchomości, pchle targi i sklepy z używaną odzieżą, w których można znaleźć pewne znaleziska.

Witryny takie jak Leboncoin i eBay również mogą być dobrym źródłem, ale Massey twierdzi, że musisz wiedzieć, czego szukasz.

Ponadto Riat twierdzi, że przy reprodukcjach, naprawach i ponownym malowaniu należy „bardzo uważać”. » To nie są dobre inwestycje.

Chroń swoje skarbonki. Częścią radości kolekcjonera jest możliwość wystawienia swoich skarbonek. Nie chcesz ukrywać swoich skarbonek i nigdy ich nie widzieć. Pamiętaj tylko, aby trzymać skarbonki z dala od bezpośredniego światła słonecznego i w miejscu, z którego nie mogą spaść, aby nie utraciły swoich walorów.

„Lubią dokładnie to, co lubisz – nie za gorąco, nie za zimno, nie za wilgotno, nie za sucho” – mówi Kovel.

tirelire de collection

Nie próbuj samodzielnie czyścić ani naprawiać skarbonki. „Jednym z największych błędów, jakie ludzie popełniają w przypadku przedmiotów kolekcjonerskich, jest ich czyszczenie” – mówi Massey. „Załóżmy, że ktoś kupuje skarbonkę, która jest dość brudna, ale jednocześnie warta mnóstwo pieniędzy. Jeśli chodzi o czyszczenie skarbonki, zawsze poradzisz sobie lepiej z profesjonalistą. »

Po co ? „Kolekcjonerzy naprawdę chcą, aby rzeczy pozostały w oryginalnym stanie” – mówi Massey, dodając, że wycierając patynę, cienką, zwykle zieloną warstwę, która tworzy się naturalnie na przedmiotach z miedzi i brązu, gdy są one wystawione na działanie powietrza przez długi czas, może usunąć 80-90% wartości.

Riat twierdzi, że w przeszłości kolekcjonerzy płacili ogromne pieniądze za rzadkie skarbonki. Ale teraz stan skarbonki jest kluczowym czynnikiem wpływającym na wartość.

„Skarbonka zawierająca 50% farby może mieć względną wartość 50 euro” – mówi. Ta sama skarbonka zawierająca 80% farby może być warta 100 euro. Ale przy 90% farbie wartość może wzrosnąć nawet do 200 euro.

„Jeśli uda się znaleźć egzemplarz posiadający 98% oryginalnego wykończenia, powszechnie określany jako „prawie miętowy”, ta sama skarbonka może być warta od 400 do 500 euro. To powiedziawszy, pęknięcia i pęknięcia zmniejszają wartość skarbonki, a naprawy i malowanie jeszcze bardziej obniżają wartość skarbonki, często mniej więcej do względnej wartości 50% pierwotnego stanu” – mówi Riat.

Kovel mówi: „Jeśli chcesz pomalować to na zielono, pamiętaj, że nikt inny tego nie będzie chciał. »

Chcesz skarbonkę wykonaną przez specjalistów? Spójrz na nasze skarbonki o wielu kształtach (skarbonki, jednorożce skarbonki lub inne oryginalne skarbonki)... każdy z nich jest bardziej wyjątkowy od drugiego i to w bezkonkurencyjnej cenie!

Powrót do bloga

1 komentarz

Je suis collectionneur de puis l*âgé de dix ,la majorité ont été trouvés dans les ventes
De garage. C’est tous un plaisir

Roland saumure
zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.