fait amusants sur tirelires

5 ciekawostek, których nie znasz o skarbonkach

Czy wiesz, że skarbonki istnieją już od setek lat? Od początku nie mieli kształtu świń. Czasami był to po prostu garnek lub talerz, na którym można było umieścić dodatkowe kawałki, które posiadałeś. Niezależnie od ich kształtu, są idealnym miejscem do przechowywania pieniędzy. Zobaczmy, co możemy Ci powiedzieć o skarbonkach!

 plusieurs tirelires cochons sur une table

Nazwa skarbonki pochodzi od pomarańczowej glinki zwanej po angielsku „Pygg”.

W XVII wieku ludzie używali pomarańczowej glinki zwanej „pygg” do wyrobu naczyń i garnków. Garnki te były czasami używane do przechowywania waluty. Z biegiem czasu w to wierzymy niektórzy garncarze wykazali się kreatywnością i postanowili użyć „pygg” do zrobienia garnków w kształcie świni (ponieważ „świnia” oznacza po angielsku świnię!). Dzisiejsze skarbonki są wykonane z wszelkiego rodzaju materiałów, w tym z plastiku, ceramiki i szkła. 

petite tirelire cochon blanche

Stare skarbonki są rzadkością, ponieważ aby odzyskać pieniądze, trzeba było je rozbić.

Większość starych skarbonek nie miała otworu na dole, umożliwiającego ich otwarcie. Oznacza to, że trzeba było go złamać (co za radość!), aby móc zabrać zaoszczędzone pieniądze. Dlatego rzadko można spotkać tzw stara skarbonka w jednym kawałku. Niedawno w Indonezji odkryto 650-letnią skarbonkę. Został sprzedany na aukcji za prawie 9 000 dolarów! 

tirelire-cassée-pièces-renversées

Skarbonki wręcza się jako prezenty, ponieważ reprezentują szczęście i pomyślność.

W niektórych krajach, takich jak Niemcy i Holandia, skarbonki są często wręczane jako prezenty, ponieważ symbolizują szczęście i są modne coś w rodzaju talizmanu na szczęście. Jest to szczególnie prawdziwe w Nowy Rok, kiedy prezent w postaci skarbonki jest uważany za pomyślny talizman na nadchodzący rok. 

petite tirelire rose et blanche en forme de vache

Największa skarbonka na świecie ma cztery piętra.

W 2015 roku wybudowano niemiecki bank the największa skarbonka na świecie. Ponieważ miał tę samą wysokość co czteropiętrowy budynek, do umieszczenia części w ogromnej plastikowej świni trzeba było użyć małego dźwigu. Można było nawet wejść do skarbonki i obejrzeć wystawę dotyczącą pieniędzy. A najlepsza część? Mogli wydostać się z gigantycznej świni, zjeżdżając po zjeżdżalni! 

plus grande tirelire du monde

Muzeum Skarbonek posiada w swoich zbiorach ponad 12 000 skarbonek. 

The Muzeum skarbonek w Amsterdamie posiada kolekcję ponad 12 000 skarbonek. Skarbonki są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach. Podczas gdy niektóre przypominają świnie, inne przypominają inne zwierzęta, budynki, a nawet sławne osoby. Niektóre muzealne skarbonki są nawet wykonane ze srebra i złota. To sprawia, że ​​te skarbonki są cenne nawet wtedy, gdy są puste!

Odkryj naszą niesamowitą ofertę skarbonek: skarbonki dla każdego gustu, jednorożce skarbonki dla małych (lub dużych) księżniczek lub bardziej ogólnie do zabawy oryginalne skarbonki dla Ciebie lub na prezent.

Powrót do bloga
zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.