Pourquoi avoir une tirelire

Po co mieć skarbonkę? 4 prawdziwe powody

Kiedy dorośniemy, możemy ze wzruszającym spojrzeniem spojrzeć w stronę skarbonki, wspominając swoje dzieciństwo. Jednak skarbonka może być niezwykle przydatna także dla dorosłych.            

Skarbonka o wielu zastosowaniach, w szczególności (i) pozwala przechowywać w jednym miejscu drobne, które obciążają kieszenie i które gubią się w domu (kanapa, torba itp.), (ii) mają gotówkę w przypadku nieprzewidzianych okoliczności, (iii) dawanie dzieciom przykładu, jak oszczędzać i oczywiście (iv) oszczędzanie, nie zdając sobie z tego sprawy.

Kiedy myślisz o skarbonce, prawdopodobnie wyobrażasz sobie małe dziecko wrzucające monety do plastikowej świnki. To rzeczywiście pierwsze „konto oszczędnościowe” dziecka. Jednak gdy dzieci dorastają, a potem dorastają, pomysł posiadania w domu skarbonki znika. Wszyscy szukamy innych sposobów na pomnożenie pieniędzy. Nasze pieniądze, otwierając oszczędności konta oszczędnościowe (A, PEL itp.), ubezpieczenia na życie i inne rachunki papierów wartościowych o wyższej stopie zwrotu.

Prawdą jest, że konto oszczędnościowe (ubezpieczenie na życie, PEA, rachunek papierów wartościowych itp.) to jeden z najlepszych sposobów na pomnażanie majątku i realizację celów finansowych. Niezależnie od tego, czy oszczędzasz na zakup domu, czy chcesz zbudować poduszkę awaryjną, odsetki składane są Twoim najlepszym przyjacielem. Ale to, że konta oszczędnościowe są dobrym sposobem na oszczędzanie, nie oznacza, że ​​powinieneś odwrócić się od skarbonki w domu!

Niezależnie od wieku, trzymanie skarbonki to zawsze świetny pomysł dla Twoich finansów, a oto dlaczego. 

1. Co zrobić z resztą, która gromadzi się w kieszeniach? Skarbonka jest po to, aby je otrzymać! 

Wszyscy mamy przyjaciół (lub siebie), którzy są królami monet! Mają je wszędzie: w samochodzie, na kanapie, w damskich torebkach, a nawet w szkatułkach na biżuterię. To bardzo niepokojące, gdy wszędzie można znaleźć monety (zwłaszcza czerwone...) i wiedzieć, że nie służą one żadnemu celowi, jakkolwiek by to nie było. Dobrze umiejscowiona skarbonka (przy wejściu lub w salonie) to jeden z najlepszych sposobów na skupienie wszystkich pieniędzy w jednym miejscu, aby móc z nich faktycznie skorzystać.

Za każdym razem, gdy wrócisz do domu (z pracy, zakupów, szkoły itp.), pamiętaj o włożeniu reszty do skarbonki zamiast pozwolić, aby się zgubił lub obciążył kieszenie. Nigdy nie lekceważ potencjału wzrostu tej skarbonki. Prawdopodobnie nie wzbogacisz się na tym, ale nadal jest to bardzo łatwa oszczędność pieniędzy. Jeśli nie korzystasz bezpośrednio z monet, wiedz, że możesz udać się do swojego banku, który wpłaci kwotę monet na Twoje konto (w szczególności są do tego przyzwyczajeni, ponieważ mają wiele kont stowarzyszeń zbierających datki w gatunkach )

Każda żółta, czerwona moneta, pozornie nic, szybko się sumuje. Jeśli będziesz to robić regularnie, szybko przełoży się to na zaoszczędzenie tu i ówdzie kilku euro. W ramach eksperymentu użyj skarbonki przez cały rok. Codziennie wrzucaj resztę do tej skarbonki. Pod koniec roku będziesz zaskoczony, ile zaoszczędziłeś (oczywiście, jeśli wcześniej tego nie uzupełniłeś).

cochon tirelire

2. Skarbonka jako rezerwa gotówki na wypadek nieoczekiwanego

Ile razy chciałeś zamówić jedzenie do domu, ale zdałeś sobie sprawę, że nie masz żadnych monet do napiwku? Prowadząc skarbonkę, masz natychmiast dostępną gotówkę, dzięki czemu nie musisz biegać do bankomatu. Zdarza się też, że dzieci przychodzą sprzedawać słodycze na szczytny cel lub na kalendarzową wyprzedaż przez straż pożarną, ale Ty czujesz się bardzo niekomfortowo, bo nie masz monet – tu przydaje się Twoja skarbonka. Możesz zwrócić się do przyjaznej skarbonki, która uratuje sytuację. Możesz wypłacić 2 euro w monetach 20-centowych i wesprzeć ich cele.

3. Ucz je oszczędzać własnym przykładem

Jeśli masz dzieci i starasz się je mieć nauczyć się podstaw zarządzania pieniędzmiposiadanie skarbonki i regularne wrzucanie do niej reszty to świetny sposób, aby dać przykład swoim dzieciom.

Większość dzieci nie rozumie, jak ważne jest oszczędzanie. Gdy tylko otrzymają nagrodę lub kieszonkowe, są gotowi wydać je natychmiast dla natychmiastowej przyjemności. Niezależnie od tego, czy kupują zabawki, gry wideo, słodycze, ubrania czy elektronikę, dzieci wydają każdy grosz, a potem proszą o więcej. W swoich małych umysłach wolą to wykorzystać, wmawiając sobie, że mają całe życie na myślenie o oszczędzaniu i odpowiedzialnym dysponowaniu swoimi pieniędzmi i to jest całkiem prawda!

Prawda jest jednak taka, że ​​dobre nawyki oszczędzania nie powstają z dnia na dzień – trzeba nad nimi pracować. Jeśli Twoje dzieci od najmłodszych lat nabiorą nawyku oszczędzania pewnego procenta swoich pieniędzy, nawyk ten będzie im towarzyszył przez całe życie i będzie bardziej prawdopodobne, że będą mądrze oszczędzać, gdy staną się nastolatkami i młodymi dorosłymi. Pamiętaj, że nie wystarczy kupić dzieciom skarbonkę: musisz ją także kupić i dawać dobry przykład regularnie przekazując darowizny.

Dzieci to prawdziwe gąbki, które naśladują dobre i złe nawyki swoich rodziców. Ponieważ dzieci nie widzą Twoich depozytów bankowych na koncie oszczędnościowym, mogą nie w pełni rozumieć znaczenie oszczędzania. Jeśli Twoje dzieci zobaczą, jak wkładasz monety do skarbonki, może to zmotywować je do zrobienia tego samego. Kiedy już podrosną i zrozumieją, jak działa oszczędzanie, możesz otworzyć z nimi konto oszczędnościowe w banku. Jednak w dalszym ciągu zachęcaj je, aby od czasu do czasu oszczędzały także w skarbonce.

meilleures tirelires tirelissimo

4. Oszczędzaj, nie zdając sobie z tego sprawy, dzięki swojej skarbonce

Wszyscy eksperci finansowi głoszą, jak ważne jest oszczędzanie i zachęcają, zalecają oszczędzanie co najmniej 10% swoich dochodów. Oczywiście znacznie łatwiej to powiedzieć, niż zrobić. Skarbonka pozwala jednak zaoszczędzić pieniądze, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Mając konto oszczędnościowe, musisz świadomie starać się co miesiąc wpłacać na nie pieniądze. Prawdopodobnie masz prawdziwy zamiar oszczędzania, ale życie nigdy nie jest gładką rzeką. Twoje plany oszczędnościowe mogą nie zostać zrealizowane, jeśli masz nieoczekiwane rachunki lub naprawę samochodu.

Chociaż waluta może być przydatna na wiele sposobów, rzeczywistość jest taka, że ​​prawdopodobnie nie będziesz jej używać do płacenia rachunków i nieoczekiwanych wydatków. Może jednak, bez większego wysiłku, pomóc Ci zwiększyć roczne oszczędności (skarbonka może pomieścić kilkaset euro rocznie). Pod koniec roku wpłać te pieniądze na swoje konto bankowe, aby otrzymać odsetki.

Skarbonka może wydawać się dziecinna, ale wiele groszy leżących w Twoim domu, na kanapie, w torbie... szybko się sumuje i stanowi wiele euro! Zacznij organizować swoje zmiany, a zobaczysz, ile więcej możesz zaoszczędzić w ciągu roku.

Czy jako dziecko miałeś skarbonkę? Czy nadal go używasz? Daj nam znać, co myślisz w sekcji komentarzy poniżej.

Powrót do bloga
zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.