Pourquoi les tirelires sont en forme de cochon ?

Dlaczego skarbonki mają kształt świń?

Kiedy byłam mała, często zadawałam sobie pytanie, dlaczego wkładamy monety do skarbonek w kształcie świnek, a nie do zwykłych pudełek.

tirelire cochon rose mignonne

Skarbonki mają właściwie kształt świni, ponieważ w języku angielskim glinę używaną w XV wieku nazywano „pygg”, co jest bardzo zbliżone do angielskiego słowa „pig”, co oznacza świnię. Stopniowo, ze względu na podobieństwo słowa „świnia”, angielscy garncarze zaczęli wytwarzać je w kształcie świni. Dlatego też do powstania tej formy doprowadziła garncarzy gra słów.

Istnieją jednak inne teorie na temat tego kształtu, zwłaszcza że w Azji również istniały pudełka w kształcie świń do przechowywania monet. Sprawdź całą historię poniżej.

Przed kształtem świni skarbonki były prostymi pudełkami

Pudełka do przechowywania zapisanych monet (lub banknotów) są używane od wieków. Początkowo były to proste pudełka bez określonego kształtu. Aby zachęcić do oszczędzania, na górze umieszczono małą szczelinę z nich tak, aby części mogły wejść do środka, ale nie na zewnątrz. Jedynym sposobem na wydobycie części było rozbicie pudełka (w większości były wykonane z tanich materiałów). Następnie, te proste pudełka zostały przekształcone w skarbonki.

Pierwszych skarbonek prawie nigdy nie odnajduje się – rozbijano je w celu odzyskania zapasowych monet – co utrudnia badanie ich początków. Istnieją jednak pewne teorie na temat pochodzenia skarbonki.

ancienne tirelire ronde

Hipoteza angielska: skarbonki w kształcie świni po błędnym określeniu słowa „pygg” 

Najpopularniejsza legenda o powstaniu skarbonek sięga XV-wiecznej Anglii, gdzie do wyrobu talerzy, butelek i pojemników używano gliny zwanej „pygg”. Kiedy wrzucaliśmy monety do tego typu pudełek wykonanych z „pygg”, zaczęliśmy nazywać je po angielsku „pygg bankami” lub „pygg bank”. Następnie, przez nadużycie języka, gliniane „pygg” zastąpiono bardzo podobnym słowem „świnia” co oznacza świnię po angielsku. I garncarze zaczęli je wytwarzać w kształcie świń. Tak powstała skarbonka w kształcie świni.

Następnie nastąpiło zróżnicowanie form i udoskonalenie skarbonki w całej historii.

Jednak w Niemczech, Chinach i Indonezji odnaleziono stare skarbonki…  

Etymolog Michael Quinion uważa, że ​​pochodzenie skarbonek ma związek z Niemcami, gdyż odnaleziono tam stare skarbonki, zwłaszcza z XIII wieku.

Według innej teorii skarbonki mogłyby pochodzą z Chin w czasach dynastii Qing. Od świnie symbolizowały bogactwo i obfitość W kulturze chińskiej ludzie robili pojemniki w kształcie świni do przechowywania monet.

Inni przypuszczają, że skarbonki powstały w Indonezji, gdzie odnaleziono pojemniki pochodzące z XIV wieku.

Możliwe jest, że koncepcja skarbonek przeniosła się z jednego kraju do drugiego, szlakami handlowymi między Chinami, Indonezją i Europą, co ostatecznie utrudni określenie lokalizacji pierwszych skarbonek.

ancienne tirelire d'indonésie

Wniosek

Obecnie skarbonki są używane na całym świecie. Główną zmianą w przypadku większości z nich jest to, że mają one na spodzie zdejmowaną część, która uwalnia monety. Choć skarbonki są przeznaczone dla dzieci, ich ważna lekcja na temat oszczędzania i poświęceń jest powszechna i po prostu bezcenna..

petite fille remuant sa tirelire 

Chcesz kupić skarbonkę? Pokochasz naszą dużą kolekcję świnka skarbonka który zaspokoi wszystkie gusta i to po obniżonej cenie! Jeśli szukasz bardziej oryginalnej skarbonki, z pewnością zachwyci Cię nasza kolekcja świnka skarbonka To jestdziecko !

Powrót do bloga
zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.