L’Histoire de la Tirelire

Historia skarbonki

Historia skarbonki jest starsza niż nam się wydaje. Zanim dotarłeś do słynnej ceramicznej skarbonki ze świnkami, istniało wiele sposobów na zatrzymanie swojej małej fortuny!

Początki skarbonki

Wszyscy znamy bajkę o cykadzie i fou de La Fontaine, pokazującą, jak ważne było to dla ludzi aby zaoszczędzić niezależnie od czasu.

Od tego czasu istnieją pieniądze metalowe (dziś nasze „monety”, a dawniej „grosze”) 700 lat przed Jezusem Chrystusem. To wynalazek narodu greckiego. W tamtych czasach zwyczajem było trzymanie tych kawałków w środku ceramika często przedstawiająca świątynie, następnie zwierzętai zwany „Tezaurusem”. Wykonano je z terakoty.

Następnie Rzymianie zaczęli umieszczać swoje oszczędności w małych skrzyniach, pudełkach, a nawet w torebkach, a następnie przechowywać je w skarbonkach. stworzone i wykonane przez garncarzy. Te ostatnie trzeba było rozebrać, żeby odzyskać części w razie potrzeby twardą gotówkę (jest zatem pierwszym przodkiem skarbonki).

fille secoue tirelire cochon rose

Ewolucja skarbonek po średniowieczu

To właśnie w średniowieczu, a dokładniej w okresie renesansu, skarbonki uległy niewielkim zmianom. Jest ich wciąż niewiele, ale ich wygląd przybiera inną formę. Przechodzą od ceramika na metal, a następnie zawierający różne systemy zamykające niezbyt praktyczne i trudne do ponownego otwarcia.

W tym samym czasie powstawały różne „skarbonki”, takie jak pudełka wykonane z drewna, a nawet skóry. Jednak w tamtych czasach większą wagę przywiązywano do tego, gdzie ukryć pieniądze, niż w jakiej formie (czasem oszczędności ukrywano nawet bez skarbonki i torebki...).

Nowa forma skarbonek narodziła się w XVI wieku w Europie Północnej. Wyprodukowane w Delft, w dzisiejszej Holandii, są wykonane z ceramiki i imitują porcelana z Dalekiego Wschodu. Są głównie kuliste i ozdobiony orientalnymi niebieskimi dekoracjami co podoba się Europejczykom. Szał szybko narasta wokół tego obiektu, który staje się dekoracja jako sposób na przechowywanie oszczędności.

Od wieków są symbolami płodność tak samo jak bogactwo, często przedstawiane w formie koperty. Są zatem oznaką obfitości i dobrobytu. Być może sposób na odwrócenie losu i przyciągnięcie pieniędzy.

Złoty wiek skarbonki

W XVIII wieku odkryliśmy wiele form porcelana. Nowe materiały, które wymyślamy, są bardziej „szlachetne” i bardzo poszukiwane. W tym czasie różne rodzaje metalu są opanowane: kute żelazo ustępuje lakierowanemu żelazu, ozdobionemu złoconym metalem. TO drink również się zmieniają i doceniamy wysokiej jakości drewno, takie jak heban, orzech, a nawet drzewo różane. Wreszcie widzimy nawet wygląd skarbonki z kości słoniowej, brąz i srebro.

To jest w burżuazja, nawet wyższa burżuazja, że posiada się przedmioty wykonane z takich metali szlachetnych (m.in porcelanowa skarbonka w kształcie świni). Jednak w czasie rewolucji przemysłowej, która rozpoczęła się w 1840 r. (era kowboje), jesteśmy świadkami ich demokratyzacji. Dlatego nierzadko można je znaleźć w skromniejszych populacjach skarbonki wykonane z emaliowanej terakoty. Czasami są malowane i znowu stworzone przez garncarzy.

Jeśli chodzi o ich kształty, wciąż ewoluują, pod wpływem nieograniczonej wyobraźni ich producentów. Znajdziemy kuliste, gruszkowate kształty. A co z naszą śliczną różową skarbonką-świnką?, ty pytasz? Rzeczywiście, dlaczego skarbonki mają kształt świni? Po co świnia w skarbonce? Cóż, w końcu pojawia się teraz w całej Europie. Jego popularność przekroczyła wszelkie granice. Podkreśla wiejskie rzemiosło i świnka skarbonka jest coraz częściej produkowane.

Pochodzenie świni w kształcie skarbonki wydaje się mieć dwie różne legendy:

- W Chinach, świnia jest symbolem bogactwa, ze względu na swój pulchny kształt, łatwo gromadzi bogactwo. Co więcej, jest to jedna z cech charakteru, które chińska astrologia nadaje ludziom tego znaku. Najstarszy ślad chińskiej świnki skarbonki pochodzi z r Dynastia Song (między 960 a 1279 rokiem).

- W Wielkiej Brytanii, pochodzi od nazwy „pygg”, co oznacza „ glina „. Jest to materiał, z którego wykonano przedmioty, w których Anglicy trzymali swoją walutę. Z czasem termin ten stał się „ bank świń », („świnia” oznacza po angielsku świnia), co zainspirowało producentów skarbonek do nadania im kształtu świni. Termin ten ostatecznie stał się „skarbonką”.» tak brzmi aktualna nazwa skarbonek w języku angielskim. Podsumowując, wszystko zaczęło się od gry słów angielskich producentów skarbonek (cholernie angielskich!)

Figurki zwierząt naprawdę wywodzą się z rzemiosła naszej wsi. Potterów inspiruje się głównie otoczeniem i tym, co widzą. Tam posiadanie zwierząt jest symbolem bogactwa, posiadanie świni to bogactwo. Dlatego jego symbol jest tak silny.

W tym czasie zaobserwowaliśmy także pojawienie się skarbonek w kształcie kaczek, gołębi i kurczaków, które stały się przedmiotami powszechnie znanymi we wszystkich domach, dziecięca skarbonka nawet zostać sposób wytłumaczyć dzieciom ekonomię i oszczędzanie. Wiele osób już w XVIII wieku miało kilka monet w skarbonce stojącej na nocnym stoliku.

Złoty wiek to naprawdę 19 wiek. Następnie znajdujemy we wszystkich formach : od domów po przedmioty codziennego użytku, od mebli po zwierzęta domowe lub hodowlane, lub znowu do sławnych ludzi. Wykorzystanie tego znajomego i rodzinnego przedmiotu czasami wykracza poza granice Europy, a nawet sięga Ameryka północna. Preferują je nasi sąsiedzi po drugiej stronie Atlantyku źródło i z mechanizmy otwieranie i zamykanie.

Tutaj znowu symboli jest wiele, podobnie jak skarbonki w kształcie niedźwiedź, symbol przewidywania, który gromadzi tłuszcz, aby przetrwać zimę. Jeśli chodzi o Słońprzez kilka stuleci symbolizował władzę i bogactwo. 

garçon avec sa tirelire cochon blanche

Skarbonka w XX wieku

Po I wojnie światowej skarbonka była używana rzadziej, ponieważ ceramika, naturalny materiał skarbonki, straciła na swojej rzadkości. Rewolucja przemysłowa umożliwiła to pojawienie się mniej „szlachetnych” materiałów co zastąpi ceramikę i sprawi, że skarbonka straci swoje piękno (kształty, wzory i kolory są bardziej standardowe).

Na przełomie XIX i XX wieku często produkowano je w tzw poślizg (pasta gliniasta). Ale stosuje się wiele innych materiałów, takich jak malowany tynk, metal, emaliowane żeliwo, a nawet karton.

Często są one wykonane po prostu, w tworzywo sztuczne lub blacha ocynowana. Dziś istnieją oczywiście małe, typowe wioski, które nadal się rozwijają artystyczne skarbonki. Znajdziemy też takie, które są bardziej „humorystyczne”, stworzone dla oryginalny prezent lub przypomnieć tradycję, która jest kontynuowana w wielu domach.

W XXI wieku skarbonka pozostaje przedmiotem ze wszystkimi swoimi właściwościami symboliczny i jest często oferowany w prezent dla dziecka, jak dla dorosłych (przestań palić, na wycieczkę, na dekoracja itp…). Kolekcjonerzy nadal chętnie znajdują je na pchlich targach. Wśród nich wielu zachowuje a pewna wartość.

W niektórych domach dopasowują się do aktualnych gustów, by na przykład zadowolić dzieci, które wkładają tam pieniądze małej myszki. W ten sposób widzimy rozkwit na nowoczesnych szafkach nocnych promienne jednorożce koloru, bardziej oryginalne, uśmiechnięte, zabawne świnie, a nawet przezroczyste skarbonki.

Historia, która ma ciąg dalszy

Skarbonka miała zatem swoje godziny świetności, ze szczytem w swojej historii w XIX wieku i widzimy, że przed nią zawsze piękne dni. A ponieważ moda to wieczny cykl, nie ma wątpliwości, że w społeczeństwie pojawią się nowe mody następne stulecia

Często zadawane pytania

Dlaczego skarbonki mają kształt świń?

Pierwotnie skarbonki były okrągłe. W XV-wiecznej Anglii garncarze używali do ich wyrobu gliny. Glinę tę nazwano „pygg”, co jest bardzo zbliżone do słowa „świnia” w języku angielskim, które oznacza świnię. Z biegiem czasu garncarze zaczęli tworzyć skarbonki w kształcie świni w oparciu o tę grę słów. Istnieją jednak inne teorie.

Jaka jest etymologia słowa „skarbonka” i jego pochodzenie?

Istnieją 2 możliwe hipotezy:
1) Słowo pochodzi od słowa „wyciągnięty z liry” i odnosi się do dźwięku monety w skarbonce, który zbliża się do dźwięku wydawanego przez lirę
2) Słowo pochodzi z języka włoskiego: „tirare” oznacza rzucanie i „czytanie” oznacza monetę
Najbardziej prawdopodobna, choć wymagająca głębszego zbadania wydaje się pierwsza hipoteza etymologia słowa skarbonka twierdzi, że słowo zostało stworzone i nie ma korzenia.

tirelire cochon rose en porcelaine

Kto wynalazł skarbonkę?

Chińczycy: Ponieważ świnia symbolizowała bogactwo i obfitość w kulturze chińskiej, ludzie stworzyli pojemniki w kształcie świni do przechowywania monet. Inni teoretyzują, że skarbonki powstały w Indonezji, gdzie odnaleziono pojemniki datowane na XIV wiek.

Po co mieć skarbonkę?

Skarbonka uczy dzieci korzyści płynących z oszczędzania i wprowadza je w wysiłek oszczędzania, aby zapewnić sobie większe korzyści w przyszłości. W przypadku dorosłych umożliwia wpłatę posiadanej waluty, co oznacza bezbolesne oszczędności, ponieważ wysiłek jest minimalny, ale regularny.

Powrót do bloga
zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.