Argent de poche combien et quel âge

Kieszonkowe: ile dać dziecku i w jakim wieku?

Dawanie dziecku kieszonkowego pozwala mu uzyskać pierwszą formę niezależności od Ciebie. Pomaga im także uświadomić sobie wartość pieniędzy i nauczyć się zarządzać swoim tygodniowym lub miesięcznym budżetem. Ale w jakim wieku można zacząć dawać dziecku kieszonkowe i przede wszystkim jaka jest jego zalecana kwota? Wskazówki w naszym artykule.

Zalecane kwoty kieszonkowego zależą od wieku dziecka. Średnio we Francji dzieci poniżej 5 roku życia otrzymują 2 euro tygodniowo, dzieci w wieku od 7 do 10 lat otrzymują 5 euro tygodniowo, dzieci w wieku od 11 do 15 lat otrzymują mniej niż 10 euro tygodniowo, a osoby w wieku 15 lat i starsze otrzymują 20 euro. € tygodniowo.

combien donner d'argent à votre enfant et à quel âge

1) Kieszonkowe we Francji: podsumowanie

Włosi i Francuzi na czele europejskiego rankingu kieszonkowego

W ostatnich latach kieszonkowe rozdawane we Francji spadło. Według ankieta na temat kieszonkowego W badaniu prowadzonym w Europie (badano 13 krajów europejskich, czyli 12 000 rodzin) w 2014 r. przez Fortunéo, rodzice francuscy zajęli drugie miejsce, zaraz po Włochach, jako najbardziej hojni rodzice. Następnie Francuzi przekazali swoim dzieciom w wieku od 8 do 15 lat 11,75 euro tygodniowo. W listopadzie 2018 r. badanie AXA Investment Managers wykazało, że kwota ta wynosi obecnie 7,83 euro. Jak wytłumaczyć ten spadek?

Skąd taki spadek kieszonkowego?

Z jednej strony kryzys gospodarczy wpłynął na hojność rodziców wobec potomstwa. Z drugiej strony rodzice wolą dawać pieniądze swoim dzieciom, kiedy wspaniałe okazje a nie tygodniową lub miesięczną kwotę, jaką im zwykle przekazywali. Tak więc podczas obchodów Bożego Narodzenia lub urodzin 80% dzieci otrzymywać pieniądze zamiast prezentów.

Praktyka preferowana przez dzieci

Nie ma to na celu niezadowolenia dzieci, ponieważ prawie 70% osób w wieku 14–15 lat i ponad 30% osób w wieku 8–11 lat opowiada się za tą praktyką. W rzeczywistości francuskie dzieci wolą ratować i jeślikup sobie przedmiot, którego pragną, zamiast oferować mu go. Tym bardziej, że doskonale zdają sobie sprawę, że pieniądze otrzymają także od dziadka i babci, ojca chrzestnego i matki chrzestnej, zwiększając w ten sposób swoje „wpływy”.

tirelire cochon

2) Kieszonkowe według grup wiekowych

Tabela kieszonkowych podawana średnio we Francji i zalecana kwota

Wiek

Średnia kwota przekazywana tygodniowo

Wiek

Zalecana ilość na tydzień

mniej niż 5 lat

2 euro

mniej niż 7 lat

0

5-10 lat

5 euro

7 do 10 lat

1 do 2 euro tygodniowo

10-15 lat

Mniej niż 10 euro

11-15 lat

3 do 10 euro tygodniowo

powyżej 15 lat

20 euro

powyżej 15 lat

10 do 20 euro tygodniowo

Dostosuj kwotę do wieku dziecka i swojego budżetu

Gdy dziecko ma mniej niż 5 lat, nie ma sensu dawać mu kieszonkowego, bo go nie ma jeszcze nie świadomy tego, co to reprezentuje. Dlatego wskazane jest podawanie mu 1–2 euro tygodniowo od 7. roku życia do 10. roku życia. Następnie możesz zwiększyć tę kwotę od 3 euro do 10 euro, również w zależności od wieku.

Budżet kieszonkowy dla nastolatków: jak ocenić kwotę do wydania?

Pytanie, które każdy rodzic powinien sobie zadać przed wydaniem kieszonkowego swojemu nastolatkowi, brzmi: wiedzieć, co będzie wydatki że ten będzie miał na własny koszt ? Czy chodzi po prostu o umożliwienie mu kupowania rzeczy, które mu się podobają lub spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi? Czy on też będzie musiał kupować ubrania? Zapłacić za kanapki podczas lunchu? Kupujesz prezenty urodzinowe swoim znajomym? Ważne jest, aby wyjaśnić mu, na jakich warunkach dajemy mu to kieszonkowe i to od niego zależy, czy je wręczy. zarządzaj mądrze. Jeśli jego wydatki wydają nam się daremne, nie ma sensu się w to angażować, nadal możemy go zachęcić, aby zaoszczędził pieniądze i mógł dokonać poważniejszego zakupu. Jedną ze złotych zasad jest przestrzeganie częstotliwości przekazywania pieniędzy: na przykład 5 dnia każdego miesiąca. Unikamy płacenia zaliczki lub pożyczki, ponieważ ważne jest, aby nasz nastolatek wykształcił dobre nawyki zarządzania. Musi dotrzeć do opanować frustrację i zdaj sobie sprawę, że kiedy nie ma już pieniędzy, nie ma ich więcej. Co zrobi jako dorosły, jeśli nigdy nie nauczył się doświadczać tego rodzaju niezadowolenia?

Co powinienem zrobić, jeśli mój nastolatek poprosi o więcej kieszonkowego?

Niektórzy rodzice nie uciekną przed uskarżanie się swojego nastolatka, który nie zawaha się porównać kwoty, którą im daje, z tą, którą dają im rodzice najlepszego przyjaciela... Jeśli tak się stanie, nie bądź zbyt naiwny, dzieci szybko uczą się, jak używać szantażu emocjonalnego do osiągnięcia swoich celów. Ważne jest, aby wyjaśnić córce lub synowi, że niekoniecznie masz taką samą pensję lub takie same ograniczenia finansowe jak rodzice ich przyjaciela; a otrzymanie od Ciebie nawet niewielkiej tygodniowej sumy, pomimo wszystkich opłat, które musisz uiścić, jest już Miły gest o czym nie wszystkie dzieci wiedzą.

fille en colere pas assez argent de poche

Unikaj podawania zbyt dużych ilości

Nie zaleca się dawania większych sum starszym dzieciom, gdyż w ich oczach trywializuje to wartość pieniędzy. Jak wskazano wcześniej, zalecana kwota tygodniowo wynosi około 10 do 20 euro, zawsze w zależności od Twoich możliwości finansowych i wydatków, jakie będziesz musiał ponieść. Jeśli Twój nastolatek uważa, że ​​nie otrzymuje wystarczającej ilości pieniędzy, możesz zachęcić go, aby znalazł mała aktywność pomóc mu związać koniec z końcem. Nasze porady na ten temat znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

3) Czy warto dawać kieszonkowe?

Daj kieszonkowe: bez zobowiązań

Dawanie kieszonkowego dzieciom nie jest takie proste ani obowiązkiem, ani obowiązkiem, jeśli Twoje finanse nie pozwalają na dawanie kieszonkowego dziecku (dzieciom), nie oznacza to, że jesteś złym rodzicem. Jeśli Twoje dzieci Cię o to zapytają, wyjaśnij im, że Twoje finanse nie pozwalają na dawanie im tygodniowej kwoty, nawet jeśli chcesz. Z drugiej strony możesz zaprosić ich do wykonania drobnych prac na rzecz okolicy i w ten sposób zarobić kilka euro, o czym wspominamy w dalszej części tego artykułu.

Dawanie kieszonkowego: czynność uważana za korzystną

Zdaniem większości rodziców dawanie dzieciom kieszonkowego to działanie pożyteczne, które je tego uczy odpowiedzialny finansowo i aby lepiej zrozumieć wartość pieniądze. Korzyści te stają się szczególnie widoczne, jeśli rodzice zadają sobie trud wyjaśnienia dzieciom, skąd pochodzą pieniądze, na co są wykorzystywane i jak mądrze je wykorzystywać, poprzez budżet. Oczywiście konieczne jest dostosowanie tych wyjaśnień do wieku dziecka i jego wydatków. Podczas gdy młodsze dzieci będą chciały wydać kieszonkowe na smakołyki lub zabawki; starsze dzieci będą chciały kupować droższe przedmioty, takie jak gry wideo, produkty high-tech, ubrania, a zarobione pieniądze przeznaczać na wycieczki z przyjaciółmi.

Cnoty oszczędzania i cierpliwości

Możliwe, że Twoje dziecko nie umknie zakupom „pod wpływem chwili”, gdy otrzyma pierwsze euro. To nie jest nic dramatycznego; przecież jest na etapie nauki, więc nie ma sensu wyrażać mu swojego niezadowolenia. Z drugiej strony możesz z nim omówić ustalenie „budżetu”, który pomoże mu mieć całościowy ogląd pieniędzy, jakie posiada, pieniędzy, które wkrótce otrzyma (na przykład od dziadka i babci…) oraz tego, który chce spędzić. Zwłaszcza jeśli pożąda przedmiotu o określonej wartości. Będzie wówczas musiał nauczyć się oszczędzać, aż osiągnie niezbędną kwotę. Z jednej strony pozwala mu to kultywować cierpliwość przed osiągnięciem upragnionego obiektu, z drugiej strony przygotowuje go do tego, aby w dorosłym życiu stać się lepszym menadżerem.

argent de poche dans la main d'un enfant

 

Czy powinnam poczekać, aż dziecko o to poprosi?

Autonomia finansowa nie jest wrodzona, ale nabywa się ją i poprawia wraz z wiekiem. Im bardziej Twoje dziecko rośnie i wykaże się dobrym zarządzaniem swoją miesięczną kwotą, tym bardziej będziesz mógł zwiększyć kieszonkowe, które mu dajesz. Czy warto dawać pieniądze dziecku, zanim o nie poprosi? W tej delikatnej kwestii wyróżniają się dwie szkoły. Niektórzy psychologowie zalecają, aby poczekać, aż dziecko wyrazi chęć zdobycia kieszonkowego szanuj swoje własne tempo w poszukiwaniu pozornej autonomii. Podkreślają, że zbyt wczesne oferowanie dziecku pieniędzy i namawianie go, aby samodzielnie gospodarowało tą kwotą, może prowadzić do problemów behawioralnych, takich jak strach przed brakiem, uzależnienie, euforia nadmiaru i stres związany z presją odpowiedzialności. Inni natomiast zachęcają rodziców, aby zaczęli dość wcześnie od niewielkiej kwoty, aby to zrobić uczynić dziecko odpowiedzialnym i zapoznaj go z początkami autonomii. Ostatecznie to wyłącznie rodzice muszą ocenić, czy ich dziecko jest zbyt kruche, aby unieść tę odpowiedzialność na swoich barkach, czy też wręcz przeciwnie, wykazuje już pewne oznaki dojrzałości jak na swój wiek i będzie wiedziało, jak zarządzać kieszonkowym bez stresu.

Kieszonkowe socjologii: środek edukacyjny

Powyższa tabela przedstawia wysokość tygodniowego kieszonkowego przekazywanego średnio przez rodziców i w podziale na grupy wiekowe. Widzimy, że dzieci do 5 roku życia otrzymują średnio 8 euro miesięcznie, natomiast młodzież powyżej 15 roku życia aż do 80 euro miesięcznie. Jednakże socjolodzy zalecają dawanie pieniędzy dzieciom od 7. roku życia, kiedy uczą się liczyć w szkole. W ten sposób mogą nie tylko ćwiczyć obliczenia figlarny, prawdziwymi monetami, ale także naprawdę zdaj sobie sprawę z ilości, jaką mają w rękach.

Socjologia kieszonkowego: zapobieganie konsumpcjonizmowi

Dawanie kieszonkowego dziecku musi nauczyć go czegoś innego niż wydawanie pieniędzy dla przyjemności. Jednym z celów tej praktyki jest także zaszczepienie pewnej niezależności w obliczu społeczeństwo konsumentów. Musimy zachęcić go, aby zastanowił się nad swoim związkiem z pieniędzmi i dobrami konsumpcyjnymi. Twoje dziecko musi nauczyć się dokonywać wyborów i konkretnie przyswoić sobie koncepcję długoterminowego oszczędzania. Czy ulegnie pokusie, aby od razu kupić tę paczkę cukierków, czy też zgromadzi pieniądze, aby w krótkim czasie kupić tę upragnioną zabawkę? Oczywiście nie chodzi o to, aby dokonać wyboru za niego, ale pomóc mu w określeniu tego rodzaju kryteriów, aby zaspokoić projekt lub pragnienie. W ten sposób świadczymy mu ważną usługę, bo my nauczmy wartości pieniądza i zachęć go, aby stał się przyszłością samodzielny i odpowiedzialny dorosły.

4) Najlepsze praktyki dawania kieszonkowego?

Czy powinniśmy ustanowić system nagród?

Psychologowie są na ogół raczej jednomyślni w tej kwestii: wyniki akademickie nie należy pobierać wynagrodzenia. Sukcesy w szkole należy wykorzystać do budowania swojej przyszłości, a nie do wzbogacania się. Możemy jednak przekazać mu niewielką kwotę na konkretną usługę wykonaną w domu, taką jak zbieranie martwych liści, koszenie trawnika, mycie samochodu itp. Z drugiej strony codzienne czynności, takie jak sprzątanie pokoju, opróżnianie zmywarki, odkładania artykułów spożywczych itp. nie należy płacić, bo są to zadania, które całe gospodarstwo domowe powinno wykonywać spontanicznie. W ten sposób Twoje dziecko zrozumie, że pieniądze zarabia się za wykonaną pracę, co jest równoznaczne z włożonym wysiłkiem. Podobnie, jeśli Twoje dziecko jest przyzwyczajone do otrzymywania kieszonkowego co tydzień lub co miesiąc, nie należy go mu odbierać w ramach kary. Pieniądze byłyby wówczas postrzegane jako przedmiot szantażu i środek nacisku.

Pobierz nasz szablon PDF umowa o kieszonkowe, gotowe do podpisu!

Kwota tygodniowa dla dzieci, miesięczna dla nastolatków

Zaleca się dzielenie kieszonkowego na dziecko na tydzień, a nie na miesiąc, a następnie w okresie dojrzewania przejść na płatność miesięczną. Kieszonkowe można dawać na różne sposoby. Tutaj również konieczne będzie dostosowanie się do wieku i dojrzałości dziecka, aby dokonać jak najwłaściwszego wyboru.

Kieszonkowe w gotówce czy na koncie bankowym?

Im młodsze dziecko, tym więcej gotówki powinno być preferowane. Rzeczywiście, podając monety i małe nominały, łatwiej jest dziecku wytłumaczyć interakcję między nimi i jaką kwotę odzyska. Kiedy dziecko jest małe, nie ma jeszcze wystarczającej dojrzałości, aby zrozumieć zdematerializowaną stronę konta bankowego i cały sposób jego działania. Zaoferuj mu A świnka skarbonka (lub A skarbonka jednorożca dla dziewczynki) jest preferowane, ponieważ pozwala jej zwizualizować swoje oszczędności i uczy, jak korzystać z różnych banknotów i monet. Skorzystaj także z okazji, aby dokonać z nim zabawnych transakcji, prosząc go na przykład o wymianę monet o nominale 1 euro na banknot 5 euro.

meilleures tirelires tirelissimo

Karta kredytowa dla starszego dziecka?

Opcja karty kredytowej może być dobrym pomysłem dla nastolatków, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko lubi oszczędzać. Zapewnienie mu możliwości posiadania konta bankowego pozwoli mu pomnożyć swoje pieniądze. Jeśli nie masz wystarczającego zaufania do swojego dziecka, aby dać mu kartę bankową, możesz zdecydować się na nią. przedpłacona karta kredytowa. Twój nastolatek nadal będzie miał poczucie wejścia w świat dorosłych dzięki posiadaniu karty kredytowej, a Ty będziesz spokojny, bo będzie zmuszony respektować kwotę przydzieloną mu na koncie bankowym. W przypadku tego rodzaju karty kredytowej przekroczenie wydatków nie jest możliwe.

5) Jak zarobić kieszonkowe? Pomysły dla Twojego dziecka w każdej grupie wiekowej?

Jak zarobić pieniądze w wieku 12 lat?

Przed ukończeniem 14. roku życia dzieciom jest nieco trudniej zarabiać pieniądze, ponieważ nie czerpią z nich korzyści legalne zezwolenie na pracę. Jednakże młodzi nastolatkowie w wieku od 12 do 13 lat będą mogli wykonywać drobne zadania, takie jak:

 • usługi świadczone osobom starszym w sąsiedztwie;
 • opiekować się dzieckiem, jeśli jest wystarczająco dorosłe;
 • wyprowadzić psa sąsiadów;
 • zbieranie martwych liści;
 • kosić trawnik ;
 • oczyścić śnieg;
 • myć samochód ;
 • podlewanie roślin podczas wakacji sąsiadów;
 • karmić kota sąsiadów podczas ich nieobecności;

Te drobne prace można wykonywać w zależności od wieku dziecka i za niewielkim wynagrodzeniem od sąsiadów lub od siebie, jeśli Twoje dziecko wykona te misje za Ciebie. Co więcej, jeśli Twoje dziecko chce pozbyć się niektórych zabawek lub przedmiotów gromadzonych przez kilka lat, możesz pomóc mu w odsprzedaży online lub na wyprzedaży garażowej.

Jak zarabiać pieniądze w wieku 14 lat?

W wieku od 14 do 16 lat nastolatek legalnie posiada prawo do pracy. Należy jednak przestrzegać pewnych warunków:

 • praca może być wykonywana wyłącznie w czasie wakacji szkolnych trwających co najmniej 14 dni;
 • połowę wakacji należy poświęcić na odpoczynek;
 • praca musi być lekka, to znaczy „nie szkodzić ich bezpieczeństwu, zdrowiu i rozwojowi”;
 • praca nocna jest zabroniona;
 • tygodnie nie mogą przekraczać 35 godzin pracy bez specjalnego zezwolenia;
 • każdy pracodawca zatrudniający młodocianą osobę do lat 16 ma obowiązek poinformować inspekcję pracy na dwa tygodnie przed rozpoczęciem umowy;
 • inspekcja pracy musi wyrazić na to zgodę. Jeżeli odmówi, młoda osoba nie ma prawa podjąć pracy.

Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, młoda osoba do 16 roku życia będzie mogła zarabiać minimalną stawkę w miesiącu pracy w lecie i gromadzić ją w tygodniach przepracowanych w ciągu roku. Dochody te będą reprezentować znacząca ilość dla niego, bo będzie mógł liczyć na blisko 200 euro miesięcznie przez cały rok.

Jak zarabiać pieniądze w wieku 16 lat?

Od 16 roku życia nastolatki mają prawie taki sam status zawodowy jak osoba dorosła. Możliwości pracy są zatem znacznie bardziej otwarte niż w przypadku nastolatka w wieku 14–16 lat. Młodzi ludzie, którzy nadal uczęszczają do szkoły, będą mogli przepracować jeden dzień lub pół dnia w tygodniu, jeśli będą mieli czas wolny: na przykład w środę po południu lub w sobotę. Aby przechylić wszystkie szanse na jego korzyść, możesz zachęcić nastolatka do napisania krótkiego CV, w którym będzie wspominać o jego cechach osobistych związanych z wymarzoną pracą. Jeśli jest to praca turystyczna, będzie musiał pamiętać o wyraźnym wskazaniu znajomości języków obcych. Następnie będzie musiał napisać krótki list motywacyjny, w którym wyjaśni, dlaczego jest najlepszym kandydatem na to stanowisko. Możesz także skorzystać ze swojej sieci, aby pomóc mu znaleźć drobną pracę, będzie ci wdzięczny.

Gdzie znaleźć pracę jako nastolatek?

Przed 18 rokiem życia znalezienie pracy jest trudniejsze. Jednak nadal istnieją pewne możliwości:

 • Przywrócenie ;
 • supermarkety i centra handlowe;
 • okoliczne sklepy;
 • firmy turystyczne;
 • Praca w fabryce;
 • usługi osobiste;
 • reprezentacja i modelowanie;

Chociaż Twoje dziecko jest już dorosłe, możemy Ci tylko zdecydowanie to doradzić przeczytaj uważnie umowę o pracę z nim który ma zamiar podpisać. Będziesz w stanie wykryć wszelkie podejrzane lub pozornie nielegalne wzmianki lub akapity.

6) Wniosek

Dawanie dziecku kieszonkowego nie jest obowiązkiem, ale może znacznie pomóc mu stać się bardziej odpowiedzialnym i niezależnym, jeśli chodzi o pieniądze. Uświadamiając sobie jego wartość, myśląc o tym, jak go wyda, będzie miał większą szansę stać się odpowiedzialnym dorosłym i mniej podatnym na konsumpcjonizm. W okresie dojrzewania, gdy będzie chciał zarobić więcej pieniędzy, będzie mógł wykonać drobną pracę oraz lepiej i bardziej konkretnie zintegruje pojęcie pracy wykonywanej za wynagrodzeniem.

cochon tirelire

Powrót do bloga
zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.