Qui a inventé la tirelire ?

Kto wynalazł skarbonkę? Mała historia

Dziś prawie każdy zna skarbonkę, nawet od najmłodszych lat. W rzeczywistości wielu rodziców używa go do zaszczepiania koncepcja oszczędności swoim dzieciom, aby stały się bardziej ekonomiczne. Dla tych, którzy nie wiedzą, co to jest, jest to mały przedmiot, który ma szczelinę, do której można wrzucić pieniądze. 

inventé la tirelire

Generalnie w kształcie świnki, uważany jest za jeden z najlepszych sposobów przekazywania najmłodszym wartości oszczędzania. Rzeczywiście, w odróżnieniu od A klasyczny portfelzawartości skarbonki nie da się wyjąć bez prawdziwego wyjaśnienia, bo skarbonkę najczęściej trzeba zniszczyć.

 

tirelire cochon

 

Ale strzeż się ! To nie jest pełny artykuł na temat skarbonek. Poniżej postanowiliśmy odpowiedzieć na pytanie, które wszyscy zadają na temat tej pozycji. : to wiedzieć, kto ma wynalazł skarbonkęani nawet jakie jest jego pochodzenie. 

Początki skarbonki i jej starej wersji

origines de tirelire

Zanim zaczniesz mówić o początkach dzisiejszych skarbonek, wiedz, że idea oszczędzania jest stara jak świat. Rzeczywiście, od czasu istnienia metalowych pieniędzy 700 lat temu p.n.e. pokolenia zawsze chciały mieć je na stałe. W rezultacie zwyczajem jest trzymanie kilka sztuk aby z niego skorzystać, kiedy zajdzie taka potrzeba. 

des euros

Po raz pierwszy wśród Greków pojawił się pomysł oszczędzania w konkretnym przedmiocie. W tamtym czasie ludzie ci używali ceramiki do wykonywania zminiaturyzowanych świątyń i w ten sposób konserwowali swoje fragmenty. Później pomysł ewoluował i zajęto obiekty ochrony kilka form, zwłaszcza zwierząt. Ale uważaj, to nie były jeszcze obecne skarbonki! Te trudne do otwarcia skrzynie zostały wykonane z terakoty i nazwano je tezaurusem. 

coffres difficiles à ouvrir

Jednak niektóre osoby miały trudności z prawidłowym zapisywaniem, ponieważ pudełka można było łatwo otwierać i zamykać. Dlatego też, aby przezwyciężyć ten problem, Rzymianie opracowali nowe, nieotwieralne skrzynie. Zasadniczo musiałeś je złamać, jeśli chciałeś odzyskać swoje części. Byli to pierwsi przodkowie obecnej skarbonki. 

Ewolucja skarbonki po średniowieczu

tirelire moyen âge

Do średniowiecza skarbonka nie była zbyt popularna, gdyż ze względu na swoją wagę była niepraktyczna. Jednak pod koniec Średniowiecze, modele ceramiczne zaczęły ewoluować i przeszliśmy na metal, który był lżejszy. Podobnie, oprócz materiału produkcyjnego, zastosowano systemy i kształty zamknięć ulepszony.

tirelire ancienne

Kilka lat później kontynuowano udoskonalenia i teraz mamy modele drewniane, które nadal można znaleźć, oraz inne modele skórzane. Jednak punkt kulminacyjny nadal nie został osiągnięty, na co ludzie kładli duży nacisk małe znaczenie do tej metody oszczędzania. Dla tych ludzi najważniejsze było dowiedzieć się, gdzie ukryj swoje pieniądze aby było bezpieczniej!

 

Tirelire Maison en Bois

 

Podczas 16 stulecia ewoluowała mentalność, a wraz z nią skarbonka. Rzeczywiście, aby uczynić rzecz bardziej atrakcyjną, ówcześni producenci skarbonek wymyślili przedmiot, który był zarówno atrakcyjny, jak i pełnił rolę skarbonki. Tak wyglądają wersje skarbonek z dekoracja pojawił się. Dla przypomnienia, zostały one zaprojektowane po raz pierwszy w r Północna Europa. Następnie rozprzestrzenili się po całym świecie, uwodząc w ten sposób wszystkich ludzi na swojej drodze lub prawie. 

tirelire oiseau

W odróżnieniu od pierwszych modeli, których głównym zadaniem było przechowywanie monet, ozdobne skarbonki pełniły także funkcję dekoracyjną. I nie tylko to! Rzeczywiście, niektórzy cywilizacje dodał do niego pewne wartości. Na przykład był wówczas oznaką obfitości i dobrobytu. Podobnie umożliwiał przyciąganie pieniędzy, odpieranie zaklęć... 

Skarbonka i jej wzrost na świecie  

Choć skarbonka odniosła już duży sukces, dopiero w 18To jest wieku, w którym nastąpi jego złoty wiek. Rzeczywiście, w tym rewolucyjnym okresie wiele rzeczy ewoluowało. Teraz było to możliwe mistrzowskie żelazo, do dekoracji metalu, do zmiany drink, lub nawet przekształcić kość słoniową. 

fabrication tirelire

Dzięki tym wszystkim postępom skarbonka mogłaby następnie mutować i tym samym spodobać się większej liczbie osób. W odróżnieniu od starych modeli, lubianych przez ludzi z niższych warstw społecznych, modele wyprodukowane po 1840 roku znalazły nabywców w ogóle klasy społeczne. Na przykład mieliśmy skarbonkę z kości słoniowej dla bogatych, ziemną dla mniej bogatych itp.

tirelire euro

Jeśli chodzi o kształty, eksplodowały one w tym samym okresie pod wpływem przepełnionej wyobraźni projektantów. Dlatego musieliśmy zobaczyć kwadratowe modele, modele cylindryczny, te gruszkowate, pasujące modele zwierząt… Wtedy pojawiła się różowa skarbonka w kształcie świni, która odniosła ogromny sukces. Tym samym był coraz częściej produkowany i podbijał wszystkie rynki w Europie i na świecie. Dziś nadal jest to jeden z najpopularniejszych modeli rozpieszczany przez rynek

Skarbonka i kształt świni: jaka jest historia?

Jak powiedzieliśmy wcześniej, model skarbonki jest tym, który odniósł największy sukces. Rzeczywiście, oprócz tego, że rozprzestrzenił się na cały świat lub prawie, został utrwalony przez pokolenia. Jednak nie wzięło się to znikąd! Faktycznie, jest tego pełno dość odległa historia do czego roszczą sobie dwie cywilizacje. : starożytnych Chin i Wielkiej Brytanii. 

Pochodzenie pochodzące z Chin

Przybyła do Chin skarbonka przeszła wiele zmian i dostosowała się do istniejącej tradycji. Rzeczywiście, Chińczycy już uważali świnię za symbol bogactwa. Dla nich, ponieważ było to okrągłe zwierzę i szybki rozwójkojarzono go z dobrobytem i pieniędzmi. W ten sposób skarbonka ewoluowała w tym kierunku, aby wpisywać się w obowiązujące tradycje. Według starożytnych źródeł najstarszy ślad skarbonki w kształcie świni pochodzi z lat 960-1279 (w okresie Dynastia Song).  

tirelire forme d’un cochon

Pochodzenie pochodzące z Wielkiej Brytanii 

Inna kultura twierdzi, że wynaleziono skarbonkę w kształcie świni. : to jest starożytna kultura Wielkiej Brytanii. Podsumowując, wyjaśnia, że ​​skarbonki nazywano kiedyś po francusku „pygg” lub „glina”. Jednak nazwa ta była przerywana słowem „Świnia”. oznaczało świnię. W rezultacie nazwa w ciągu kilku lat ewoluowała, stając się „świńską ławką”. Dlatego producenci zainspirowali się tą nazwą, aby stworzyć pierwsze modele świnka skarbonka. 

origine tirelire

Dzisiejsze blaszane i plastikowe skarbonki… skąd się biorą?

Obecnie skarbonki występują w kilku kształtach, w kilku kolorach, a także z kilku materiałów. Jednak w dzisiejszych czasach znalezienie ceramicznych skarbonek jest trudne i prawie niemożliwe. Po co ? To właśnie do odkrycia zapraszamy poniżej. 

Première Guerre mondiale

Po PGM (Pierwsza wojna światowa), znalezienie ceramiki jest prawie niemożliwe. Rzeczywiście, materiał ten stał się rzadszy ze względu na jego masowe wykorzystanie w okresie wojny. Dlatego producenci zaczęli szukać nowych materiałów i wypróbowali kilka. Wśród tych ostatnich znaleźliśmy plastik, który był łatwo modułowy i ocynowany. Podobnie zaobserwowaliśmy liczne modele poślizgowe (zaczyn gliniany) i tynki malowane. W przypadku innych preferowano metal, karton lub emaliowane żeliwo.  

Kto wynalazł skarbonkę: o czym musisz pamiętać

Ten artykuł jest już gotowy! Od teraz już wiecie skąd pochodzi to narzędzie, które służy nam jako narzędzie. bank oszczędnościowy. Należy pamiętać, że wartości tego obiektu nie są wszędzie takie same. Podobnie jak w przypadku Chin, wiele innych cywilizacji przypisało jej różne wartości w zależności od swoich własną kulturę. 

inventé la tirelire

Na przykład w Europie skarbonka jest postrzegana jako przewodnik pomagający zaszczepić w dzieciach ducha oszczędzania. Służy również jako element dekoracyjny i lampka nocna. W Azji, oprócz wartości europejskich, jest to postrzegane jako talizman I symbol bogactwa. Gdzie indziej jest to prosty fundusz oszczędzania pieniędzy bez określonej wartości. 

Powrót do bloga
zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.