Comment enseigner l'argent à vos enfants ?

Pieniądze i dzieci: Jak uczyć dzieci o pieniądzach?

W szybko zmieniającym się świecie mediów społecznościowych pieniądze i dzieci stają się problemem, którym należy się zająć coraz wcześniej. miNauczanie dzieci, jak zarządzać swoimi pieniędzmi, nigdy nie było tak ważne. Tutaj wyjaśniamy, jak edukować dzieci na ten temat.

Dlaczego ważne jest uczenie dzieci pojęć finansowych

Jeśli dzieci od najmłodszych lat będą uczyć się dobrych umiejętności finansowych, będą przygotowane na sprostanie wyzwaniom finansowym dorosłości.

Zapewnienie dzieciom dobrych podstaw i nauczenie ich podstaw pieniądza jest niezbędne dla ich rozwoju osobistego. Pokazanie dzieciom podstaw budżetowania, wydawania pieniędzy i oszczędzania pomoże im rozwinąć dobre nawyki finansowe na całe życie.

Zdematerializowany pieniądz utrudnia edukację finansową dzieci

W dobie kart kredytowych, bankowości internetowej i zakupów online dzieci nieczęsto widzą, jak kupujemy produkty za fizyczne pieniądze, takie jak banknoty i monety wyjęte z portfeli.

Brak widoku banknotów i monet wymienianych na zakupy utrudnia dzieciom zorientowanie się, ile rzeczy kosztują. Mogą postrzegać te niewidzialne pieniądze jako abstrakcyjny, nieograniczony zasób, a nie prawdziwe pieniądze wpływające i wypływające z kont bankowych ich rodziny.

Regularnie rozmawiaj ze swoimi dziećmi o pieniądzach, aby pomóc im uczynić te niewidzialne pieniądze bardziej konkretnymi.

Kiedy rozmawiać z dziećmi o pieniądzach?

Ucząc młodsze dzieci wartości pieniędzy w rzeczywistych sytuacjach i podając im przykłady, pomożesz im zrozumieć, skąd pochodzą pieniądze i jak są zarabiane. Oto kilka przykładów, jak możesz podejść do tego pytania ze swoimi dziećmi.

W automacie

Możesz wyjaśnić dziecku, że w bankomacie znajdują się pieniądze, które zarobiłeś dzięki ciężkiej pracy i oszczędzaniu. Pieniądze nie wypływają tylko z dziury w ścianie.

Kiedy wypłacasz pieniądze z bankomatu, są one pobierane z Twojego konta bankowego i będziesz mieć na koncie mniej pieniędzy, aby je później wydać.

W supermarkecie

Kupując produkty w supermarkecie, możesz wyjaśnić dzieciom, w jaki sposób ustalana jest cena artykułów i że możesz kupić tańsze lub droższe wersje tego samego produktu. Jest to również okazja do omówienia, w jaki sposób możesz rozglądać się po innych sklepach, aby znaleźć najlepszą cenę.

Możesz poprosić ich o porównanie cen dla Ciebie i wybranie najtańszej. Jeśli chcą konkretnej marki, wyjaśnij im różnicę w cenie.

Płacąc rachunki

Kiedy otrzymujesz rachunki pocztą lub przez Internet, może to być okazja do wyjaśnienia, że ​​prąd lub połączenie internetowe kosztują. Możesz wyjaśnić, że aby zapłacić rachunek za prąd w wysokości 150 dolarów, zarobienie tych pieniędzy zajęło Ci wiele dni w pracy. Pomoże to powiązać czas spędzony w pracy z zarobionymi pieniędzmi, a także fakt, że prąd i internet kosztują Twoją rodzinę. Może to również skłonić ich do zastanowienia się dwa razy, zanim zostawią włączone światła i urządzenia.

enfant avec argent

Przygotowując budżet rodzinny

Włączanie dzieci w dyskusje na temat budżetu rodzinnego pomaga im zobaczyć szerszą perspektywę kosztów i wydatków.

Wyjaśniając, ile pieniędzy Twoja rodzina musi wydawać co tydzień i w jaki sposób te pieniądze są wydawane, Twoje dzieci lepiej zrozumieją koszty życia rodzinnego i to, ile można zaoszczędzić na inne cele.

Jak dać dziecku kieszonkowe

Kieszonkowe mogą pomóc dzieciom lepiej zrozumieć wartość pieniędzy od najmłodszych lat. Rodzaje pracy, które pozwalają zarabiać kieszonkowe i ile kieszonkowego ci dać swojemu dziecku będzie zależeć od tego, co odpowiada finansom Twojej rodziny.

Kieszonkowe: zadania odpłatne i zadania realizowane w rodzinie

Możesz zdecydować, że różne prace pomagają Ci zarabiać na wydatki, podczas gdy inne nie. Obowiązki rodzinne, za które być może nie zapłacisz swoim dzieciom, mogą obejmować nakrycie stołu do obiadu, pościelenie łóżka, zmywanie naczyń i sprzątanie pokoju. Płatne zadania mogą obejmować te, które rodzic i tak musiałby wykonywać, np. sortowanie prania, koszenie trawnika lub odkurzanie.

Nie dostajesz nic za nic... musisz pracować, żeby dostać kieszonkowe

Można zapewnić kieszonkowe w celu promowania dobrej etyki pracy. Jeśli wyznaczasz swoim dzieciom pewne zadania, a one nie są ukończone, możesz zdecydować się nie płacić kieszonkowego za te zadania lub płacić za nie mniej. Utwierdzi to w przekonaniu, że pełne wynagrodzenie otrzymasz tylko wtedy, gdy wykonasz swoją pracę prawidłowo.

Skarbonka czy konto bankowe dla Twojego dziecka?

The świnka skarbonka to świetny sposób na rozpoczęcie nauki przez dzieci poznać pojęcie pieniądza i zachęcaj ich do oszczędzania. Są dobrą opcją dla małych dzieci jako punkt wyjścia do oszczędzania i są bardziej dotykowym doświadczeniem niż wpłacanie pieniędzy na konto bankowe. Konto bankowe dla Twojego dziecka może już od najmłodszych lat stanowić dla niego punkt wyjścia do oszczędzania i chęci posiadania odsetek.

Porozmawiaj z innymi rodzicami na temat dawania swoim dzieciom kieszonkowego

Rozmowa z innymi rodzicami może pomóc Ci znaleźć pomysły na wydawanie pieniędzy w sposób odpowiedni dla Twojej rodziny. Możesz dowiedzieć się, za jakie misje płacą swoim dzieciom, ile płacą i jak często płacą swoim dzieciom.

Praktyczne sposoby wychowywania dzieci świadomych pieniędzy

Oto kilka rzeczy, które możesz chcieć zrobić ze swoimi dziećmi, aby pomóc im rozwinąć niezależność finansową przed rozpoczęciem pracy:

  • Listy zakupów : Poproś dzieci, aby pomogły Ci w sporządzeniu listy rzeczy potrzebnych w domu.
  • Badania : współpracuj z dziećmi, przeszukując Internet lub sklepy, aby znaleźć najlepszą cenę za wybrany przez nich przedmiot.
  • Zaplanuj wydarzenie : Zaangażuj swoje dzieci w planowanie i budżetowanie wycieczki lub przyjęcia urodzinowego. Należy uwzględnić wszystkie koszty, w tym transport, wyżywienie i opłaty za wstęp.
  • Potrzeby kontra pragnienia : Pomóż swoim dzieciom unikać spontanicznych zakupów, wyznaczając cele i ustalając priorytety, na co wydają pieniądze. Omów różnicę między potrzebami a pragnieniami i zachęć dzieci, aby pomyślały o tym przed wydaniem pieniędzy.
  • Sprawdź użycie telefonu komórkowego : Kiedy Twoje dziecko dostanie pierwszy telefon komórkowy, pokaż mu, jak sprawdzać i minimalizować wykorzystanie danych, ustalać limity wykorzystania i angażować je w wybór planu.
  • Przestudiuj reklamy : Poproś dzieci, aby razem z Tobą obejrzały reklamy w telewizji i katalogach. Zapytaj ich, co reklamy próbują sprzedać, w jaki sposób próbują Ci to sprzedać i czy potrzebują reklamowanego produktu.
  • Wyznaczone cele : Pomóż swoim dzieciom wyznaczyć cel i śledzić ich oszczędności i wydatki.

 

Edukacja finansowa w szkołach

Dzieci uczą się o pieniądzach w szkole. Może się to odbywać na wiele sposobów, czy to poprzez szkolne akcje zbierania funduszy, projekt ogrodu warzywnego, czy korzystanie ze szkolnej stołówki.

Szkoły i nauczyciele są idealnie przygotowani, aby pomóc dzieciom w zdobywaniu wiedzy, umiejętności, postaw i zachowań niezbędnych do sprostania wyzwaniom XXI wieku.

Nauczanie dzieci o pieniądzach jest ważną umiejętnością. Umiejętności finansowe należy rozwijać od najmłodszych lat i zachęcać do nich już we wczesnej dorosłości. Im bardziej świadome finansowo są Twoje dzieci, tym lepsze decyzje dotyczące wydatków będą podejmować przez całe życie.

Powrót do bloga
zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.