licorne arc en ciel

Jednorożec - pochodzenie, historia, opowieści i interpretacje

Biorąc pod uwagę popularność naszej kolekcji skarbonka jednorożca i po sukcesie naszego artykułu na temat tego, jak to zrobić łatwo zrobić skarbonkę jednorożca z tektury, mamy przyjemność zaoferować Państwu poniżej owoce naszych badań na ten fascynujący temat.

W głębi lasu zza drzewa wyłania się stworzenie. To zapierające dech w piersiach stworzenie, wspaniałe ze swoją aurą i jaskrawobiałym futrem, przechadza się między drzewami. Ze środka głowy wystaje pojedynczy róg, wyprostowany i dumny. Próbujesz go gonić, ale wkrótce się poddajesz, zdając sobie sprawę, że nigdy nie uda ci się przechytrzyć tego krnąbrnego stworzenia. Jednorożec jest zbyt szybki, aby dać się złapać ludziom. Ale co to jestpochodzenie jednorożca? TO czy istniały jednorożce?

Co to jest jednorożec?

Jednorożec to legendarne stworzenie posiadające magiczne moce. Chociaż w dzisiejszych czasach uważa się, że to stworzenie to nic innego jak mit, starożytne kultury opisywały go jako prawdziwe zwierzę. W tamtych czasach jednorożec był wspominany w wielu książkach o historii naturalnej.

licorne blanche

Reprezentacje i opisy jednorożców najpopularniejsze pochodzą z Mitologia i opowieści greckie i europejskie, chociaż na całym świecie odnotowano stworzenia podobne do jednorożców. Interpretacji tego stworzenia było wiele – niektórzy widzieli w nim ucieleśnienie czystości i wdzięku. Niektórzy wierzyli, że jego róg miał moc leczenia chorób i służył jako antidotum na truciznę.

Ze względu na rzekome zdolności magiczne jednorożec i jego róg były w starożytności bardzo poszukiwane przez bogatych ludzi. Często zdarzało się, że wielkie fortuny lub szlachta próbowały zdobyć róg, aby uchronić się przed atakami lub ogólnie przedłużyć swoje życie. W rzeczywistości wiele „rogów” zostało sprzedanych przez handlarzy z północy i południa. Choć nie były to rogi jednorożca (rogi nosorożca czy narwala), sprzedawały się one po cenie wielokrotnie przekraczającej ich wagę oraz złoto i okazały się bardzo dochodowym przemysłem.

Azjatycki jednorożec

W mitologii chińskiej istnieje wiele relacji o stworzeniu znanym jako Zrób to. Często uważa się, że to stworzenie jest chiński odpowiednik jednorożca, choć ma też właściwości chimery. 

Qilin licorne d'asie

Wiadomo, że qilin ma ciało jelenia, głowę lwa, zielone łuski i długi róg, który jest jego cechą charakterystyczną. Istnieje również japońskie stworzenie o podobnym wyglądzie zwane kirin, ale wiadomo, że to stworzenie było inspiracją dla qilin.

Qilin to spokojne stworzenia, znane z magii i bardzo potężne. Wierzono, że qilin potrafi chodzić po trawie, nie uszkadzając żadnego ostrza. Ponieważ więc te stworzenia nie chciały uderzyć w ziemię, często sądzono, że zamiast tego chodzą po chmurach lub wodzie. Uważano również, że Qilin są dobrymi sędziami. Wiele starożytnych opowieści pokazuje, że te stworzenia na pierwszy rzut oka potrafią rozpoznać, czy dana osoba jest dobra, czy zła. Mają pokojowy charakter i karzą tylko niegodziwych

Podobnie jak mitologia jednorożca, qilin są często uważane za symbol płodności. Chociaż nie polowano na nie ze względu na rogi, często przedstawiano je na dziełach sztuki z epoki, przedstawiających małe dzieci rodzinom.

Jednorożec Afrykański

W tradycji ustnej Kongo, istnieje stworzenie zwane Ababda, które wygląda bardzo podobnie do jednorożca. Wiadomo, że to stworzenie jest wielkości osła i ma ogon dzika. Jest opisany za pomocą dwa rogi w przeciwieństwie do jednorożców. Wiadomo, że róg Ababdy jest lekiem na wiele chorób, ale co ważniejsze, jest antidotum na wiele trucizn.

abada licorne afrique

Jednorożec Ameryki Południowej

Legendę o jednorożcu można spotkać także w Ameryce Południowej, zwłaszcza w Chile. To stworzenie nazywa się camahueto i wiadomo, że posiada wiele cech jednorożca. 

Camahueto - licorne d'Amérique du sud

Camahueto to stworzenie bardzo przypominające cielę lub byka. Jednak zamiast dwóch rogów ma tylko jeden. Camahueto jest następnie przeganiany przez machi (lekarki), ponieważ ich róg jest uważany za lekarstwo na choroby. Wiadomo, że machi polują na camahueto, dopóki nie uda im się schwytać go lassem i usunąć jego róg. Po złapaniu bandażuje ranę zadaną zwierzęciu i pozwala bestii iść dalej.

Jednym z najczęstszych zastosowań rogu camahueto jest skrobanie kawałki rogu i wymieszaj je z wodą morską i cydrem jabłkowym. Mieszanka ta miała za zadanie leczyć impotencję i przywracać witalność starszym mężczyznom.

Wiara obejmowała także sadzenie przez machis małych kawałków rogów w ziemi, aby umożliwić innym camahueto „rosnąć”.

meilleures tirelires tirelissimo

Grecki/europejski jednorożec

Jednorożec podbił umysły i serca wielu ludzi w kulturze europejskiej, zwłaszcza ze względu na wyjątkowe właściwości, które wierzono, że posiada oraz nawiązała później związek z chrześcijaństwem. Jednorożec był często przedstawiany jako magiczny biały koń lub stworzenie przypominające kozę z długim rogiem wystającym ze środka głowy. Często uważano, że jest to leśne stworzenie trudne do schwytania, pełne wdzięku i majestatu.

Uważano również, że jednorożec ma kopyta dwukopytne (tj. rozszczepione) i cenne moce. Między innymi, Uważano, że jednorożec jest lekarstwem na wiele chorób, że dzięki swemu rogowi potrafi oczyszczać wodę i dawać antidotum na trucizny. Ponieważ była taka niewinna i pełna czystości, powszechnie wierzono, że tylko dziewica będzie w stanie schwytać stworzenie

Była także bardzo poszukiwana przez szlachtę i rodzinę królewską. Wielu szlachciców zapłaciło imponujące sumy pieniędzy, aby posiadać jego legendarny róg. Chociaż do tej pory nie odnaleziono żadnych rogów jednorożca, w tamtych czasach uważano, że jednorożce to stworzenia, które w dawnych czasach można było łatwo znaleźć, a z biegiem czasu stawały się coraz rzadsze. Nigdy nie kwestionowano ich prawdziwego istnienia, często wspominano o nich w podręcznikach historii.

Historia jednorożca

Pierwsza wzmianka o jednorożcu pochodzi od greckiego pisarza Ctesiasa. Wspomina o nich jego dzieło zatytułowane „Indika” (czyli „O Indiach”). Opisuje jednorożce jako rasę dzikich osłów, które były niesamowicie szybkie i lekkie. Jego charakterystyczną cechą był oczywiście róg o długości około 70 centymetrów, który wyrastał ze środka głowy. Jednak w przeciwieństwie do późniejszych relacji o jednorożcach, róg może być biały, czerwony lub czarny zamiast białego koloru, który jest charakterystyczny dla współczesnego jednorożca.

Ctesias uzyskałby te szczegóły po pobycie w Persji. Arystoteles podaje także podobny opis dwóch stworzeń pochodzących z tego samego regionu - oryksa i „osła indyjskiego”. Uważa się, że istnieje wiele innych opisów jednorożców z tego regionu. Rzeczywiście, w starożytnej stolicy Persepolis odnaleziono rzeźby jednorożców.

licorne persépolis

Istnieje również relacja o mocy jednorożców, którą odkrył Kosmas Indicopleustes – kupiec z Aleksandrii, który przekazał wiele informacji o Indiach. Podczas swojej wizyty u króla Etiopii zobaczył cztery mosiężne posągi przedstawiające jednorożce i spisał sprawozdania z tego, czego dowiedział się na ten temat. Twierdził, że cała siła stworzenia tkwi w jego rogu. Zauważył także liczne zdolności fizyczne stworzenia i jego skłonność do rzucania się z wysokości Klif zamiast dać się schwytać (wierzono, że dzięki rogowi ma moc pochłonięcia całego uderzenia, a następnie bezpiecznie uciec).

Wizerunek jednorożca ewoluował w średniowieczu

W średniowieczu wizerunek jednorożca stał się fantastycznym obrazem, który dziś rozpoznajemy jako stworzenie. Wynika to częściowo z adaptacji tej historii przez Kościół chrześcijański. Roszczenie Kościoła do stworzenia pozwoliło wielu artystom na przedstawienie go w różnorodnych dziełach sztuki. Ze względu na znaczenie religii w tym okresie uznanie kościoła jednorożca pozwoliło artystom na współpracę z nim mitologia jednorożca nie będąc ściganym przez Kościół.

Jednorożec został także widziany w nowym świetle w mitologii. Jednorożca nadal uważano, z kilkoma wyjątkami, za osobę po prostu niepokonaną.

Portret jednorożca

Wiadomo było, że jednorożec jest potężnym stworzeniem żyjącym w lesie i absolutnie niemożliwym do złapania przez człowieka. Istniał jednak jeden istotny wyjątek od tej reguły – jednorożec nie mógł się oprzeć wezwaniu dziewicy. Kiedy myśliwi wyruszali na poszukiwanie jednorożca, często sądzono, że dumne stworzenie będzie się co jakiś czas zatrzymywać, zamiast po prostu uciekać, by drwić z łowców.

Licorne sur les genoux d'une jeune fille vierge

Aby wykorzystać tę słabość, jak głosi legenda, poproszono pewną osobę młoda dziewica pozostać pod drzewem i poczekać, aż jednorożec przeleci obok. Kiedy jednorożec zobaczył dziewczynę, nieuchronnie została przyciągnięta i położyła głowę na kolanach. Kiedy zasnęło, pojawiali się myśliwi i łapali je w pułapkę.

Symbol jednorożca i miłości

Powstało wiele skojarzeń pomiędzy jednorożcem i jego historią oraz historiami miłosnymi pomiędzy mężczyzną i kobietą. Wielu francuskich autorów XIII wieku posługiwało się analogią do jednorożca, pokazując to m.in tak jak jednorożec pociąga dziewica, tak kochanka pociąga jego ukochana. Były też podobne porównania, które przedstawiały jednorożca jako symbol czystej miłości i wiernego małżeństwa.

Opis jednorożca autorstwa Marco Polo

Chociaż w średniowieczu istnieje wiele różnych interpretacji jednorożców, wiele z tych opisów odzwierciedla magiczny podziw dla tego stworzenia. TO Relacja Marco Polo była jednak sprzeczna z tym przedstawieniem i wzbudziła wiele pytań.

Opisuje te stworzenia jako wielkości zbliżone do słoni i mające grzywę podobną do bawołu. Mieli czarny róg pośrodku głowy, który opisywano jedynie jako podobny do rogu dzika. Zauważył też, że lubili wygrzewać się w błocie i mule - dalekie od czystej natury, która była ich wówczas charakterystyczną cechą.

Licorne ou rhinoceros marco polo

Był zszokowany, gdy odkrył, że bardzo różnią się one od czarujących stworzeń które mogły zdobyć tylko dziewice. Jego opis, najwyraźniej przypominający nosorożca, skłania wielu do zastanowienia się, czy pomylił się on nieumyślnie, czy też celowym było wyjaśnienie, że jednorożec był po prostu przesadą w odniesieniu do nosorożca

tirelire cochon

Jednorożec interpretowany przez Kościół chrześcijański

Jednorożec został entuzjastycznie przyjęty przez Kościół chrześcijański, który docenił wiele alegorii, do których można było się przyzwyczaić symbolizują więź stworzenia z Chrystusem. Dwa najpopularniejsze wyrażenia tej idei zostały użyte do opisania wcielenia Chrystusa i Męki Chrystusa.

Dziewica Maryja i wcielenie Chrystusa

Jednym z najpopularniejszych sposobów wykorzystania legendy o jednorożcu do nawiązania kontaktu z chrześcijaństwem było wcielenie Chrystusa. Ta wersja porównuje jednorożec zbliżający się do Dziewicy, jak proces, który został przeprowadzony, aby umożliwić zapłodnienie Dziewicy Maryi przez Jahwe. Uważa się, że nawiązanie to można wyraźnie zobaczyć, gdy jednorożec opiera głowę na kolanach dziewicy, w pobliżu macicy.

Pasja Chrystusa

Inna interpretacja związków chrześcijaństwa z jednorożcem przedstawiona jest poprzez mękę Chrystusa. Myśliwi reprezentują grzeszników, którzy chcieli pokonać Chrystusa. Jednorożec (Chrystus) mógł z łatwością wyprzedzić myśliwych, ponieważ był ucieleśnieniem wszystkiego, co czyste i dobre. Jednak z powodu wielkiego pragnienia zbawienia tych, którzy są czystego serca (Dziewicy), jednorożec udaje się do Dziewicy i kładzie głowę na jej kolanach, poświęcenie się dla innych.

Taką interpretację widać na siedmiosegmentowym gobelinie zatytułowanym „Polowanie na jednorożcaTa seria przedstawia jednorożca ściganego przez wielu szlachciców. Nie są w stanie schwytać stworzenia, dopóki nie przestanie odpocząć na kolanach dziewicy. Wydaje się, że zabijają stworzenie, ale ostatni panel przedstawia wskrzeszonego jednorożca żyjącego szczęśliwie na polu kwiatów.

Wartość jednorożca we wczesnych kulturach

Jednorożec był bardzo poszukiwany w wielu kulturach, szczególnie w kulturach europejskich, które miały nadzieję zdobyć część mitycznych mocy tego stworzenia. Wiele opowieści z czasów starożytnych głosi, że tajemnica mocy jednorożca kryje się w jego rogu. Uważa się, że sam róg jest wykonany z substancji zwanej Alicorn, który wierzono, że ma zdolność leczenia różnych dolegliwości i chorób. Oprócz tego wierzono, że alicorn leczy impotencję i daje właścicielowi zdolność oczyszczania wody i ochrony przed truciznami. 

Róg był bardzo poszukiwany przez wielu członków rodziny królewskiej i szlachty. W rzeczywistości powszechną praktyką szlachty było udawanie, że używa alicornu do tworzenia kubków używanych przez wysokie rangą osobistości, wierząc, że zdolności ochronne alicornu zapobiegną śmierci, nawet jeśli ich puchar został zatruty.

Rogi były również pożądane jako akcesoria dekoracyjne. Długo wierzono, że tron ​​Danii zbudowany jest z rogów jednorożca. W rzeczywistości te rogi to prawdopodobnie rogi narwala sprzedawane przez handlarzy z północy. Europejczycy nie wiedzieli o narwalu i jego wyjątkowym rogu, dlatego było im to bardzo łatwe Handlarze z Północy oszukują Europejczyków fałszywymi rogami które zostały sprzedane za cenę znacznie wyższą niż ich waga w złocie.

Możliwe wyjaśnienia mitu

Co zainspirowało historię jednorożca? Jest prawdopodobne, że mityczne stworzenie to nic innego jak niezrozumienie naturalnej fauny z czasów starożytnych. Najprawdopodobniej legendę stworzyli europejscy kupcy i podróżnicy, których inspiracją były obrazy i posągi kultur, które odwiedzali na swoich szlakach handlowych.

Chociaż jest możliwe, że rzeczywiście istniało stworzenie podobne do konia lub kozy zwane jednorożcem, jest mało prawdopodobne, aby stworzenie to istniało w czasach nowożytnych. Prawdopodobnie zostałby wówczas zniszczony przez myśliwych, którzy mieli nadzieję wykorzystać jego róg do osiągnięcia znacznych zysków.

Nosorożec

Jedna z najbardziej logicznych odpowiedzi na pytanie o istnienie jednorożców pochodzi od nosorożca. Wiele osób określa to stworzenie nie tylko ze względu na jego wyjątkowy i charakterystyczny róg, ale także z powodu historii Marco Polo. W swoich pismach Marco Polo twierdzi, że podczas swoich podróży spotkał jednorożca. Jednak brutalna relacja o tym zwierzęciu opisana przez Marco Polo i czarnym rogu wystającym z jego głowy była bardziej charakterystyczna dla nosorożec niż magiczny jednorożec.

rhinoceros

Sugeruje to, że pierwsze opowieści o jednorożcach dotyczyły nosorożców, które podróżnicy i kupcy wyolbrzymiali, aby zarobić na opowieściach. 

Tury

Są też tacy, którzy w to wierzą żubr Europy mogła być inspiracją dla tej opowieści. Tur to wymarły gatunek bydła, o którym wiadomo, że był bardzo duży. Uważa się, że jako przodek bydła domowego stworzenie to mogło zainspirować wiele historii ze względu na jego wielką moc i siłę.

auroch

Kiedy rysuje się go z profilu (jak wiele stworzeń we wczesnych kulturach), tur pojawia się jako stworzenie jednorożne. Z biegiem lat możliwe było, że ludzie zaczęli myśleć, że rysunki odnoszą się do dziwnego i mitycznego stworzenia. 

Narwal

Bez wątpienia mit o jednorożcach najbardziej utrwalili myśliwi i handlarze z Północy. który postanowił podnieść rogi jednorożec za rogi jednorożca. Łowcy ci wiedzieli, że populacja europejska nigdy nie widziała narwala i nie byłaby w stanie dostrzec różnicy. 

corne de narval

W rzeczywistości ludzie często zastanawiali się, jak mógłby wyglądać róg jednorożca, dopóki róg narwala nie został wprowadzony na rynek. Wcześniej róg jednorożca mógł być długi lub krótki i mieć wiele różnych kolorów. Jednak kiedy rogi narwala zostały wprowadzone na rynek, ustanowiły standardy dla tego, co uważano za prawdziwy róg jednorożca. Rogi te przeszły wszystkie kontrole mające na celu wypłukanie fałszywych rogów, ponieważ były to prawdziwe rogi zwierzęce. Dodatkowo ich długość i spiralna faktura szybko zostały przyjęte jako standard określający, jak powinien wyglądać róg jednorożca. Norma ta przetrwała do dziś.

Inżynieria genetyczna

Wielu wciąż zastanawia się, czy to możliwe, że istniał jednorożec? A jeśli tak, czy mogłaby zostać wskrzeszona?

Osoby zainteresowane Oberonem Zell-Ravenheartem odpowiedzą twierdząco. Zell – samozwańczy mag – od wielu lat studiuje magię. To właśnie ta obsesja, w połączeniu z miłością do książki „Ostatni jednorożec”, zainspirowała Zella do eksperymentów polegających na modyfikacji genetycznej kóz tak, aby miały tylko jeden róg.

Wielu badaczy tego „sukcesu” szybko nazywa ten eksperyment kiepską repliką jednorożca. Inni jednak twierdzą, że rezultat jest już widoczny i że ta koza jest być może najlepszą odpowiedzią na pytanie, „jak w pierwszych opowieściach pojawiły się pierwsze jednorożce”. Niezależnie od opinii, wielu wyznawców Zella jest przekonanych, że rzeczywiście jest on wielkim magiem i że to on przywrócił do życia jednorożca.

Jednorożce są także na Tirelissimo!

Dotarliśmy do końca tego długiego artykułu i jesteśmy pewni, że jesteście prawdziwymi miłośnikami jednorożców. Dobra wiadomość, w Tirelissimo mamy piękną i dużą kolekcję Skarbonka w kształcie jednorożca którzy dzięki swoim rogom pomogą Ci wyleczyć wszystkie Twoje problemy finansowe!

collection tirelire licorne | Tirelissimo

Oprócz tego, że są przydatne do oszczędzania pieniędzy, skarbonki w kształcie jednorożca mają tę szczególną zaletę, że są także zabawnymi przedmiotami dekoracyjnymi, które natychmiast przyciągają sympatię Twoich gości.

Idealny prezent dla małej (lub niemałej) księżniczki, który w zabawny sposób pomoże jej nauczyć się oszczędzać.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, daj nam znać w komentarzach poniżej :)

Jeśli chcesz jeszcze bardziej zgłębić temat, mamy dla Ciebie film.

Powrót do bloga
zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.