quel age tirelire

W jakim wieku dziecko może mieć skarbonkę?

To pytanie, które często nam zadajecie i rzeczywiście warto je zadać: od ile lat ma skarbonka dziecku?

Podsumowując, dziecko potrafi w pełni korzystać ze skarbonki już od 7 roku życia. Przed 6. rokiem życia dziecko nie ma jeszcze wystarczającej zdolności do abstrakcji i może nie do końca rozumieć, dlaczego musi rozstać się ze swoimi pieniędzmi, i może protestować przeciwko ich „zniknięciu” w skarbonce. Od 7-8 roku życia rozumie, że odłożone pieniądze pozostają jego, że są dostępne i mogą zacząć wyznaczać cele oszczędnościowe. Ponieważ wszystkie dzieci są różne, szacunki te będą zależne od poziomu „dojrzałości” Twojego dziecka. 

tirelire quel age

Dlaczego skarbonka przed 6. rokiem życia nie jest konieczna 

Sklepy z zabawkami są pełne skarbonek specjalnie zaprojektowanych do tego celu uczyć dzieci pierwszych pojęć związanych z pieniędzmi i jak oszczędzać. Jednak według niedawnego nowego badania rodzice mogą chcieć opóźnić zakup skarbonki lub otwarcie konta oszczędnościowego na nazwisko dziecka do czasu, aż dziecko osiągnie odpowiedni wiek.

„Dopiero w miarę dorastania, wraz z rozwojem poznawczym, społecznym i językowym dzieci, mogą zacząć korzystać z kont oszczędnościowych i przyjąć zachowania oszczędzające” – pisze autorka książki. wspomniane wcześniej badanie (w języku angielskim).

Dzieci w wieku 5 lub 6 lat mogą być psychicznie gotowe do zrozumienia prostych lekcji na temat pieniędzy, takich jak fizyczne wpłacanie depozytu do skarbonki lub ustalanie celów oszczędnościowych. Ale dopiero w wieku 8–9 lat naprawdę zaczynają rozumieć, jak działa oszczędzanie.

„Dzieci w wieku 5–6 lat rozumieją skarbonki i banki przede wszystkim jako miejsce przechowywania, a pieniądze włożone do skarbonki mogą nawet uznać za stratę pieniędzy, ponieważ nie są fizycznie widoczne” – pisze autorka. Ponieważ nie mają jeszcze zdolności poznawczych do abstrakcyjnego myślenia o swoich oszczędnościach, 5- i 6-latkowie mogą nawet protestować przeciwko wrzucaniu pieniędzy do skarbonki (lub skarbonki), ponieważ nie są na tyle dojrzali, aby zrozumieć, że odzyskam go w przyszłości.

pieces de monnaies enfant et parents

Dlaczego skarbonka dla dzieci od 7. roku życia jest interesująca?

Z drugiej strony starsze dzieci częściej rozumieją, że wkładanie pieniędzy do skarbonki pomaga je chronić i sprawia, że ​​z czasem rosną. Friedline twierdzi, że zanim osiągną wiek 8–9 lat, częściej wolą oszczędzać pieniądze niż je wydawać, dzięki czemu są w stanie znaleźć skuteczne strategie odkładania wystarczającej ilości pieniędzy na osiągnięcie celu. W tym momencie można również zdefiniować kwotę kieszonkowego, którą im da. Gdy osiągną wiek 11, 12 lat, mogą także dokonywać bardziej skomplikowanych obliczeń, np. aby dokładnie określić, ile pieniędzy będą potrzebować.

Starsze dzieci również częściej rozumieją, jak ważne jest oszczędzanie pieniędzy na odległe wydatki. Na przykład 8- i 9-latkowie są w stanie oszczędzać na wydarzenia, które odbędą się za kilka tygodni lub miesięcy, twierdzi Friedline, podczas gdy 11- i 12-latkowie mogą czekać latami, zanim uzyskają dostęp do swoich pieniędzy.

Z drugiej strony przedszkolaki częściej rozumieją krótkoterminowe cele oszczędzania, takie jak oszczędzanie na weekendową wycieczkę do sklepu z zabawkami. Mogą jednak nie mieć cierpliwości do celów, które wymagają od nich obejścia się bez pieniędzy na dłużej niż kilka dni.

Nasze porady dotyczące zakupu skarbonki dla Twojego dziecka

Poczekaj, aż Twoje dzieci podrosną, zanim zaczniesz uczyć je oszczędzania. Twój przedszkolak może skorzystać z zabawnej skarbonki, aby zaoszczędzić na krótkoterminowe zakupy. Ale będziesz musiał poczekać, aż będzie kilka lat starszy, zanim zaczniesz uczyć go bardziej skomplikowanych lekcji oszczędzania. Alternatywnie, jeśli Twoje dziecko jest za małe, możesz kupić skarbonkę od 1 roku życia, w której będziesz starał się dla niego oszczędzać i otwierać ją razem z nim, gdy będzie już starsze.

tirelire et enfant

Jakie skarbonki lubią dzieci?

Najpopularniejszą skarbonką jest świnka skarbonka. Innymi rodzajami skarbonek są skarbonki elektroniczne, skarbonki autorskie (na przykład dla chłopca, skarbonka w kształcie samochodu, motocykla), skarbonki w kształcie zwierzątek (jednorożec dla dziewczynki lub w kształcie dinozaur, pies, kot, słoń, panda itp.). W zależności od pasji Twojego dziecka, znajdziesz personalizowaną skarbonkę, która je zadowoli.

Gdzie kupić skarbonkę dla dziecka?

Skarbonki można znaleźć w wielu sklepach wielobranżowych, takich jak Auchan, Leclerc, Carrefour i Maison du Monde, ale wybór jest ograniczony. Znajdziesz je także w dyskontach Bazar takich jak Gifi, Action, Babou. Tutaj także wybór nie będzie zbyt szeroki, a artykuły będą niskiej jakości. Wreszcie istnieją sklepy internetowe, takie jak Amazon, Moulin Roty, C-discount i wreszcie nasz sklep Tirelissimo, sklep specjalizujący się wyłącznie w skarbonki z wyborem ponad 500 skarbonek ! 

Powrót do bloga
zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.