pourquoi la tirelire est un cochon

Dlaczego skarbonka jest świnią? Zaskakująca historia

Jeśli to czytasz, wiesz już, że jesteśmy pasjonatami skarbonek! Być może jednak nie wiecie, że skarbonka ma także zaskakującą i nieco tajemniczą historię.

Skarbonki! W Tirelissimo je uwielbiamy! Zadaliśmy sobie więc to pytanie. Kto wynalazł skarbonkę? Skąd oni pochodzą ? Co to jestpochodzenie skarbonek? Kim są jego przodkowie? Nasi dziadkowie i pradziadkowie? Nie wiedzieliśmy dokładnie!

Postanowiliśmy śledzić drzewo rodzinne od naszej małej skarbonki do pierwszej skarbonki. To była tajemnica czekająca na rozwiązanie. Tirelissimo był zaangażowany w tę sprawę.

frise chronologique de la tirelire (origine à aujourd'hui)

Dlaczego skarbonka to świnia: odpowiedzi w Internecie często są błędne! ⛔️

tirelire cochon rose

Szybkie wyszukiwanie w Google ujawnia kilka konkurencyjnych teorii na temat historii skarbonki. Najbardziej popularne jest to, że stare garnki, w których trzymano pieniądze w średniowiecznej Anglii, były wykonane z typu gliny zwanej Pygge. Z biegiem czasu, wraz z ewolucją języka angielskiego, Pygge stał się Świnią, potem Świnka, a kształt świni nastąpił w wyniku naturalnego postępu.

Brzmi rozsądnie, prawda? Myślisz, że sprawa zamknięta. Ale myliłbyś się. Inne blogi mogą na tym poprzestać. Ale Tirelissimo idzie dalej i znajduje prawdę.

W rzeczywistości ta historia, powielana dziesiątki razy w Internecie, jest oszustwem. Każdą wiadomość można powiązać z jednym z nich fałszywe maile „Życie w roku 1500”, które krążyło tak szeroko w latach 90. (na tyle stare, że je pamięta, podobnie jak zespół Tirelissimo!).

Jaka jest więc prawda? W rzeczywistości jest to jeszcze dziwniejsze niż fikcja.

Pierwsza w historii skarbonka w kształcie świni 🐷

Historia skarbonki rozpoczyna się na Jawie (Indonezja) w XIV wieku p.n.e. „Empire Majapahit”. stworzył pierwsze skarbonki jako pojemnik na mosiężne monety, których Balijczycy nadal używają do składania ofiar.

premiere tirelire

Znaleziono je w tak wiele różnych rozmiarów widać, że cieszyły się dużą popularnością. Odwiedź Muzeum Narodowe na Jalan Merdeka, gdzie znajduje się kilka eksponatów. Ale dlaczego świnia? Okazuje się, że winny jest dzik.

Przodek naszych skarbonek technicznie nie jest wcale świnia, ale dzik Jawajczyk zwany Celenganem.

To połączenie ma długą historię w języku indonezyjskim. Oszczędności - dosłownie "przypominający dzika„jest również używane w znaczeniu”oszczędność„w kontekście banków krajowych.

Zatem prawdopodobnie jest to forma dzika-świni powiązany z bogactwem związane z własnością bydło i jego wtórne zastosowanie jako magazyn wartości. Pachwina!

Po zakończeniu jedyny sposób na otwarcie banków Majapahit było je złamać. Minęło kilkaset lat, zanim wynaleziono skarbonkę z wymienną zatyczką na dnie.

tirelire javanaise

Dlatego znaleźliśmy najstarszy przodek ze skarbonki - i właściwie to dzik ! Ale nadal nie wiemy, jak skarbonka zamienił się w różową świnię w każdym pokoju dziecięcym!

Skarbonki to świnie i szybko pojawiają się na całym świecie 🌍

Na całym świecie, a zwłaszcza w Azji, ludzie mieli ten sam pomysł. Każda wielka fortuna zaczyna się od grosza, a wkładanie pieniędzy do sejfu jest zachowaniem uniwersalnym.

Najstarsze zachodnie odkrycie skarbonki pochodzi z II wieku p.n.e. BC w tym, co było Greckie miasto Ionia. Miały kształt tzw Greckie świątynie miniatura z otworem w frontonie na monety.

première tirelire romain

Bliżej domu ludzie również znaleźli Rzymskie skarbonki, pochodzący z 2mi lub III wiek i srebrne garnki z terakoty w Nepalu i Chinach W tym samym czasie. Mają wspólne cechy, takie jak szczelina u góry i brak otworu u dołu, ale te skarbonki nie były skarbonkami w kształcie świni.

Jak więc nowoczesna skarbonka stała się tak popularną częścią powszechnej kultury? Prawdziwą zagadką jest to, że nadal nie wiemy!

W XIX wieku Japonia doświadczyła masowej produkcji słynnych Maneki Nekos : kot, który przywołał łapę i która służyła jako talizman na szczęście. Często miały charakter skarbonki – może to miało z tym związek?

tirelire japonaise

Pomysł prawdopodobnie dotarł także do Europy przez Chiny i Jedwabny Szlak. Jak uczy nas historia sztuki, koncepcje wizualne często w tajemniczy sposób oddalają się od swego źródła.

Wiemy natomiast, że pod koniec XIX w. na masową skalę produkowano skarbonki w krajach jak Niemcy, w bardzo różnorodnych kształtach i rozmiarach. Świnka, którą znamy i kochamy, stała się powszechną formą „niemechanicznej skarbonki”, jak nazywają ją kolekcjonerzy.

Skarbonka stała się symbolem współczesności 💰

tirelires modernes

Angielski termin „skarbonka” została po raz pierwszy użyta w latach trzydziestych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, ale pierwsze „nowoczesne skarbonki” powstały w Europie, prawdopodobnie w Niemczech lub Austrii.

Wiemy więc, że najbliższy krewny świnka skarbonka został stworzony przez europejskich producentów zabawek. Prawdopodobnie to właśnie ci Europejczycy, którzy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych, zabrali ze sobą skarbonkę.

Bardzo szybko świnia była wszędzie. Na przełomie XIX i XX w Świnka stała się uniwersalnym symbolem banków pod względem oszczędności. Słowo to po raz pierwszy weszło do kultury popularnej.

Dzięki nowej technologii stworzono wyszukane mechaniczne skarbonki, często przedstawiające wydarzenia historyczne lub legendarne, wykonujące akcję polegającą na wrzuceniu monety do szczeliny i pociągnięciu dźwigni. W międzyczasie opracowali system otwierania, aby móc je ponownie wykorzystać.

Film pod koniec tysiąclecia Historia zabawek uwiecznia skarbonkę z postacią Bayonne (lub Hamm po angielsku).

Świńska skarbonka: początki do dziś, pomimo wielu form, kształt świni pozostaje samodzielnym odniesieniem 🤖

Obecnie na całym świecie zaczęły pojawiać się i rozprzestrzeniać cyfrowe skarbonki z dźwiękami, cyfrowymi ekranami, a nawet, w niektórych przypadkach, połączeniami Wi-Fi! 

Rzecz w tym, że skarbonki ewoluują z biegiem czasu, zawsze tak było. Dzięki swojemu kształtowi, rozmiarowi, materiałowi i wzornictwu odzwierciedlają otaczający je świat. Tyrelissimo z dumą oferuje dużą kolekcję i różnorodność skarbonek, które odzwierciedlają tę różnorodność i zapewniają skarbonki dla wszystkich smaków i kolorów. Aby ułatwić Ci wybór, nasze kolekcje zostały zaprojektowane z myślą o odbiorcy, dzięki czemu w naszej kolekcji znajdziesz to, czego szukasz. dziecięca skarbonkaDzięki naszej kolekcji skarbonek,  utrwalamy ten piękny wynalazek naszych odległych jawajskich przodków od 1400 r. p.n.e.

W świecie cyfrowej waluty, wbrew teoriom, pieniądze w postaci monet zachowują całe swoje znaczenie, zwłaszcza dla dzieci! Dla ich rozwoju istotne jest, aby były uczyć się tych samych lekcji które udało nam się zdobyć wrzucając monety do szczeliny, oszczędzając owoce pracy i uzyskanie wreszcie nagroda!

Powrót do bloga
zostaw komentarz

Pamiętaj, że komentarze muszą zostać zatwierdzone przed publikacją.